Polityka i Społeczeństwo

Szkoła organizuje jubileusz z udziałem ministra, dyrekcja wysyła dzieci z niepełnosprawnościami do domów. “Praktyki dyskryminacyjne”

szkoła

Zespół Szkół Specjalnych w Łukowie przygotowuje uroczystość z okazji jubileuszu. Dyrekcja zarządziła, by najmłodsi uczniowie i osoby z niepełnosprawnościami zostały wcześniej zabrane ze szkoły przez rodziców. Sprawą zainteresował się senator Krzysztof Brejza.

O sprawie poinformowało TOK FM. Uroczysta gala Zespołu Szkół Specjalnych w Łukowie z okazji jubileuszu 60-lecia kształcenia specjalistycznego ma odbyć się 2 czerwca o godzinie 13. Zapowiedziano wizytę ministra edukacji Przemysława Czarnka i kurator oświaty. Dyrekcja niespodziewanie zarządziła, że w związku z uroczystością rodzice mają zabrać wcześniej do domu najmłodszych uczniów i osoby z niepełnosprawnościami.

Dzieci w tym ośrodku to osoby m.in. z porażeniem mózgowym, niejednokrotnie leżące, ale też z innymi niepełnosprawnościami. Część z nich czasami pluje, ślini się, zdarza się krzyk, agresja. Ale jakie to ma znaczenie? To są wychowankowie naszej szkoły. Kochamy ich, wychowujemy, uczymy. Dlaczego z tego powodu, że przyjeżdża minister czy inna „świta” mamy je wykluczać? – mówi w rozmowie z TOK FM jeden z nauczycieli.

– Ze względów pandemicznych musimy dokonać pewnej klasyfikacji – rodzic z dzieckiem ma prawo być na korytarzu. Tylko jak dziecko jest leżące, z porażeniem czterokończynowym, które nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było – w ten sposób próbuje wyjaśnić sprawę dyrektor Danuta Kowal.

Sytuacją zainteresował się senator KO Krzysztof Brejza. Polityk poinformował, że skierował do Kuratorium Oświaty w Lublinie interwencję.

W związku z wykluczeniem „z przyczyn estetycznych” dzieci niepełnosprawnych z gali z udziałem min. Czarnka w Łukowie skierowałem pilną interwencję do Kuratorium w Lublinie:
1) wnoszę o kontrolę Kuratorium ws. praktyk dyskryminacyjnych
2) zainicjowanie przeprosin dzieci i rodziców
3) odpowiedź – czy Kuratorium zdaje sobie sprawę,że tego typu postępowanie – motywowane troską o „komfort estetyczny gali” może mieć wpływ na poczucie własnej wartości, godności, przydatności społecznej zarówno dzieci niepełnosprawnych, jak i rodziców? – napisał senator na Twitterze. Brejza skierował też apel do Rzecznika Praw Dziecka o pilne zajęcie się sprawą.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie