Przypadająca już za cztery dni setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku może się zakończyć nie tylko wizerunkową klęską władzy, która przez trzy lata swoich rządów nie potrafiła przygotować tych obchodów tak, jak na to zasługują, ale i symboliczną kapitulacją państwa w starciu ze środowiskami narodowymi, w tym z ich radykalnymi odłamami. Zamiast wspólnego świętowania zanosi się na kompromitujące sceny manifestacji “białej siły” oraz prawdopodobnie konfrontacji jej zwolenników ze środowiskami lewicowymi i antyfaszystowskimi. Wszystko to w trakcie trwania największego od dekad protestu służb mundurowych oraz będącej kolejnym etapem protestu epidemii “psiej grypy” (tak o masowym przechodzeniu na zwolnienia chorobowe mówią policjanci), co skutkuje wielkimi brakami kadrowymi w garnizonach policji w całym kraju.
Kto będzie pilnował porządku w największych miastach, gdzie z pewnością dojdzie do konfrontacji zwaśnionych środowisk dziś trudno powiedzieć. Szczególnie dramatycznie może być we Wrocławiu, gdzie ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz wydał zakaz organizacji Narodowego Marszu Niepodległości, doprowadzając lokalnych radykałów i antysemitów do szewskiej pasji. Ci planów nie zmieniają i zamierzają maszerować niezależnie od decyzji magistratu i sądu, z pewnością napotkają na swojej drodze także kontrmanifestacje. Rok temu ordynarną bitwę pomiędzy kolegami Międlara i Rybaka a Martą Lempart i koleżankami powstrzymali policjanci, których w tym roku może zabraknąć.
Aby zachęcić jak największą liczbę funkcjonariuszy do pojawienia się w pracy w nadchodzącą niedzielę, szef Komendy Głównej Policji, Jarosław Szymczyk ogłosił na odprawie z komendantami wojewódzkimi propozycję, by jako nagrodę motywacyjną dać takim policjantom dodatkowe 1000 zł brutto dodatku. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, mowa jest o wynagrodzeniu policjantom cięższej pracy, w sytuacji gdy duża część ich kolegów jest na zwolnieniach. Tu nie ma mowy o jakimś przekupstwie, a chodzi o docenienie funkcjonariuszy, którym zwiększyła się liczba obowiązków. Związkowcy są oczywiście oburzeni i mówią o politycznej korupcji.
“To rozpaczliwa próba ściągnięcia funkcjonariuszy do zabezpieczenia Marszu Niepodległości w Warszawie” – tak szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski komentuje zapowiedź komendy głównej wypłat dodatków w wysokości 1000 złotych za służbę 11 listopada. To jest załatanie dziury. W szeregach Policji mówi się, że komendant kupuje ludzi na służbę – dodaje.
Rozpaczliwa próba zapewnienia obsady kadrowej garnizonów na bardzo ważne wydarzenie, które wymaga zabezpieczenia dużymi nakładami sił w ludziach nie dziwi. Metody są jednak kontrowersyjne, tym bardziej że w wymiarze ogólnokrajowym stawiają władzę w fatalnym świetle. Jak się bowiem czuć mają pracownicy sfery budżetowej, którzy od wielu już miesięcy protestują przeciwko niskim pensjom i ciągle słyszą, że budżet z gumy nie jest i ich żądania, choć uzasadnione to wciąż pozostają poza zasięgiem rządzących. Tymczasem, wczorajsza propozycja inspektora Szymczyka pokazuje, że pieniądze są, tylko trzeba je z władzy wycisnąć, stosując najmocniejsze argumenty.
Jak ponownie rozbudzić oczekiwania społeczne – przykład poniżej. Ta propozycja to samobójstwo. Ciekawe co poczuli pracownicy budżetówki, pielęgniarki, niepełnosprawni czy emeryci. Dla nich budżet nie jest z gumy. pic.twitter.com/yRES3kbpkV
— BWiciński (@BWicinski) November 6, 2018
Źródło: RMF FM
Fot. A. Mitura / MSWiA
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU