Polityka i Społeczeństwo

Sytuacja staje się coraz bardziej poważna. Financial Times w czarnych barwach prognozuje przyszłość Polski w UE

Shutterstock

“Financial Times” apeluje o nałożenie na Polskę kar za nierespektowanie unijnego prawa – Polska powinna przygotować się na opuszczenie UE – pisze dziennik.

Według orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Polska naruszyła unijne prawo, nie zapewniając niezależności Izby Dyscyplinarnej SN. Mówiąc w telegraficznym skrócie, Izba powinna przestać działać, a jej orzeczenia nie mają żadnej mocy. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, stwierdziła w swoim oświadczeniu, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna i będzie nadal orzekała. Z kolei upolityczniony Trybunał Konstytucyjny po rozpatrzeniu zapytania Izby Dyscyplinarnej orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Brytyjski dziennik “Financial Times” poświęcił tym wydarzeniom swój komentarz redakcyjny. Przypomina w nim, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gospodarka przeżyła rozkwit, a obywatele cieszyli się możliwościami o jakich poprzednie pokolenia mogły tylko pomarzyć.

Swoim wyrokiem polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prymat prawa unijnego nad prawem krajowym, stanowiący fundament prawny, który spaja Unię Europejską – cytuje fragment TVN24.pl

Po tym, co odbyło się w Polsce, Komisja Europejska (KE) “nie ma innego wyjścia jak wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za jej nieposłuszeństwo”. Według dziennika, KE powinna wystąpić do sądu o nałożenie kar na Polskę. Powinien być także uruchomiony mechanizm pozwalający na wstrzymanie wypłaty unijnych funduszy krajom, które nie przestrzegają praworządności.

Jeśli polskiemu rządowi nie podobają się obowiązki wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, powinien przygotować się do jej opuszczenia – pisze “Financial Times”.

Tak mocne słowa o opuszczeniu Unii Europejskiej w ostatnim czasie kierował pod adresem rządu Viktora Orbana premier Holandii Mark Rutte. To była jego odpowiedź na homofobiczną ustawę przyjętą przez rząd w Budapeszcie.

Źródło – TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie