Świat zareagował na wczorajszy protest polskich mediów prywatnych. – Jestem zaniepokojona ostatnią próbą zdławienia wolnych mediów – napisała Madeleine Albright.
Wczorajszy protest prywatnych mediów nie pozostał niezauważony. Sytuację opisywały światowe media, zwróciły na nią uwagę Unia Europejska czy była amerykańska sekretarz stanu, Madeleine Albright.
– Jako ktoś, kto głęboko troszczy się o Polskę, jestem zaniepokojona ostatnią próbą zdławienia wolnych mediów, podjętą przez polski rząd. Musimy nazwać to po imieniu – to atak na demokrację i praworządność – napisała Albright na Twitterze.
As someone who cares deeply about Poland, I am alarmed at this latest effort by the Polish government to stifle free media. We must call this out for what it is — an attack on democracy and the rule of law. https://t.co/zsR4qkrD8z
— Madeleine Albright (@madeleine) February 9, 2021
– Widzieliśmy czarne ekrany. Te ekrany mówią bardzo wiele, krzyczą. Dzisiejsze czarne ekrany to protest polskich mediów, który wkrótce może stać się codziennością. Musimy chronić wolność słowa wspierając niezależne media, nie tłumiąc je poprzez dodatkowe obciążenia finansowe – powiedziała zaś wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová.
O sprawie piszą też zagraniczne media. Francuskie „Le Figaro” i włoska „La Repubblica” nazwały protest „bezprecedensowym posunięciem”, a hiszpański „El Pais” zauważa, że nowy podatek to cios dla mediów, które utrzymują się z reklam. Zauważa też, że podobna sytuacja miała miejsce na Węgrzech i przypomina, że państwowa spółka PKN Orlen przejęła grupę Polska Press, a zarazem wiele lokalnych gazet.
O proteście piszą też Niemcy – „Deutsche Welle” uważa, że działania polskiego rządu mogą doprowadzić do ograniczenia prawa obywateli do informacji. „Der Tagesspiegel” twierdzi, że sprawa wiąże się z „antyniemiecką kampanią przeciwko Ringier Axel Springer Polska”. O „niemieckich mediach” mówił już Andrzej Duda podczas swojej kampanii prezydenckiej.
Według brytyjskiego BBC, nowy podatek budzi obawy o „los pluralizmu” w polskich mediach. Amerykańskie serwisy Bloomberg i ABC News zauważają z kolei podobieństwa do sytuacji na Węgrzech. ABC przypomina też o transakcji Orlenu i podkreśla, że polska opozycja przyjęła ją jako „cios dla wolności mediów”. Portal Politico pisze, że polskie grupy mediowe odbierają nową daninę jako „próbę zastraszenia niezależnej prasy przez rząd kierowany przez nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość”.
Private Polish TV channels and radio stations fall silent and online sites and newspapers run black front pages in protest over tax plan https://t.co/QJ70GZMuW9
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 10, 2021
Źródło: TVN24
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU