Gospodarka

Staną kolejne krajowe inwestycje? Alarmujące oznaki olbrzymiego kryzysu

Poważna wpadka Mieszkania Plus. Samowola deweloperów przy tym to pikuś
Fot. KPRM

Branża budowlana w Polsce przeżywa obecnie istny boom. Nigdy nie budowano tak dużo w tak krótkim czasie. Sprawia to, że na rynku zaczęło brakować rąk do pracy, a cena materiałów budowlanych zaczęła dynamicznie rosnąć. Powyższe czynniki doprowadziły do tego, że ceny inwestycji zaczęły osiągać rekordowe rozmiary. Stało się to wyzwaniem dla organów publicznych, choćby samorządy maja problemy z wyłanianiem wykonawców, ponieważ oczekiwania firm z przetargu na przetarg rosną, sprawiając, że każde opóźnienie, czy nierozstrzygnięte postępowania to kolejne miliony z publicznej kasy. Pojawił się jednak także inny problem w przypadku już zawartych przez państwo umów. Rosnące koszty czynią wiele realizowanych inwestycji dla ich wykonawców nieopłacalnym.

Przykładem może być tu włoska firma Salini, która rezygnuje z realizacji kolejnych publicznych kontraktów. Okazuje się bowiem, że kary, jakie może na wykonawcę nałożyć sąd są wciąż niższe niż straty wynikające z dokończenia inwestycji po cenach rynkowych. W przypadku włoskiej firmy na jej miejsce często wciąż nie wybrano następcy, przez co roboty stanęły w miejscu.

Takich sytuacji jak opisana może być znacznie więcej. O sytuacji eksperci alarmowali do miesięcy. Jeśli nic nie ulegnie zmianie, to w branży może nastąpić niejedno bankructwo. Stan rynku często porównuje się do sytuacji z okresu Euro 2012, gdzie miała miejsce fala upadłości wykonawców i podwykonawców wielkich inwestycji. Także i dziś dla tych ostatnich mimo wzmocnienia ochrony prawnej wobec głównego wykonawcy sytuacja może okazać się trudna. To oni bowiem są naturalnym celem cięcia kosztów.

Obserwując szybko zmieniającą się sytuację na rynku ciężko się nie przychylić do opinii wielu ekspertów, że kwestia ceny kontraktu powinna być z zasady bardziej elastyczna względem okoliczności od wykonawcy niezależnych. Jest to bowiem warunek tego, aby publiczne inwestycje były produktami najwyższej jakości, a za niedobory i opóźnienia obywatel nie musiał płacić podwójnie.

Źródło: interia.pl

Fot. KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie