Po godzinach Satyra polityczna

Srebro na niedzielę (bo milczenie jest złotem). Satyryczne podsumowanie politycznego tygodnia cz. 92

Jarosław Kaczyński

Jak rozwiązać problemy służby zdrowia?

Już drugi tydzień twa protest przedstawicieli zawodów medycznych, którzy w Warszawie założyli Białe Miasteczko 2.0 pod KPRM  i czekają tam na rozmowy z premierem. Tymczasem minister Adam Niedzielski, z którym medycy  nie chcą już negocjować, postanowił powołać nowego wiceministra zdrowia. W resorcie ma się pojawić Piotr Bromber, który, jak podał szef MZ, ma się zająć dialogiem społecznym i rozwojem kadr. Za jedyne 16400 zł brutto przybył nam ministerialny etacik, dzięki któremu Niedzielski ma nadzieję rozwiązać swój problem ze służbą zdrowia. W zasadzie tanio, tyle że nowy wiceminister, notabene magister politologii – z nikim jeszcze dialogu nie prowadził, choć został powołany prawie tydzień temu…

Witkowanie

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w sprawie projektu ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami z Polskiego Ładu, nie obyło się bez kontrowersji. Nieoczekiwanie została przyjęta poprawka Polski 2050 zakładająca zwiększenie dochodów samorządów z PIT. Po przerwie w posiedzeniu poseł Włodzimierz Tomaszewski z PiS złożył wniosek o „powrocie do rozpatrywania sprawy”.  Po ponownym głosowaniu akceptację uzyskał ostatecznie wniosek posła Prawa i Sprawiedliwości o cofnięcie prac do stanu przed przyjętą poprawką. Sam poseł Tomaszewski zapewniał, że: „To nie jest żadna reasumpcja, tylko dostosowanie treści”. Fakt – to nie reasumpcja, to zwykłe pisowskie witkowanie.

Trójpodział władzy

Od czerwca systematycznie wyciekają maile ze skrzynki Michała Dworczyka – szefa kancelarii premiera. Jak wynika z korespondencji, która pojawiła się w ostatnim tygodniu na stronie internetowej publikującej te maile, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent Andrzej Duda oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska mogli mieć bezpośredni wpływ na wybór p.o. prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A podobno, wedle monteskiuszowskiej zasady trójpodziału władzy, sądy powinny być niezależne od władzy wykonawczej… Tak o tej sprawie minister pisał do premiera: „Po rozmowie z PAD [minister Mucha] zadzwonił i przedstawił propozycję. Prosił o przygotowanie (o ile to możliwe pilnie) listy osób, które krytycznie oceniasz i nie widzisz możliwości kontrasygnowania na stanowisko szefa nowej izby SN. Z pozostałych tzw. tych, którzy są do zaakceptowania przez Ciebie, PAD wybierze szefa. To rozwiązanie da wam obu możliwość wpływu na obsadę tego stanowiska”. I dalej kontynuował: „Rozmawiałem krótko telefonicznie wieczorem z prezes Julią i streściłem tę rozmowę [chodzi o rozmowę Dworczyka z ministrem Muchą]). Odniosła się pozytywnie i poprosiła abyś do niej zadzwonił – chciałaby porozmawiać z Tobą na ten temat”. Najwyraźniej sprawa jest rozwojowa, więc niebawem powinniśmy spodziewać się jakichś sensacji na temat Tuska…

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie