Polityka i Społeczeństwo

Seniorzy obawiają się, że stracą na Polskim Ładzie. Morawiecki wysłucha ich apelu?

Screen YT KPRM

Emeryci są zaniepokojeni rozwiązaniami zawartymi w Polskim Ładzie. Część seniorów może wręcz finansowo stracić na rządowym programie. Dlatego przedstawiciele emerytów napisali do Mateusza Morawieckiego list.

O sprawie informuje „Fakt”. Okazuje się, że emeryci obawiają się, że stracą na rozwiązaniach proponowanych w Polskim Ładzie. Zaniepokojenie budzi przede wszystkim planowany brak możliwości odliczenia od PIT składki zdrowotnej. Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów napisał do Mateusza Morawieckiego specjalne pismo, w którym wyraża swoje obawy dotyczące Polskiego Ładu. „Fakt” dotarł do treści listu, pod którym podpisała się dr Elżbieta Ostrowska, szefowa związku.

Podstawowe założenia – emerytura bez podatku – z pewnością wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przeważającej części emerytów. O takie rozwiązanie upominaliśmy się w imieniu seniorów od lat. (….). Jednak do Zarządu Głównego PZEiR napływają również liczne głosy osób starszych, które obawiają się, że w wyniku wdrożenia proponowanych rozwiązań ich świadczenia emerytalne nie tylko nie wzrosną, ale wręcz zmaleją – czytamy. Główną obawa jest wspomniany brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Trzeba wspomnieć o emerytach otrzymujących świadczenie niższe od najniższych. Są to osoby, które nie wypracowały wymaganego stażu pracy (odpowiednio kobiety i mężczyźni 20 i 25 lat), i w związku z tym mają emerytury bardzo niskie, nierzadko kilkusetzłotowe. Jest to obecnie ponad 300-tysięczna i stale rosnąca grupa. Podwyższona składka zdrowotna będzie w odczuwalny sposób zmniejszać ich i tak niskie, świadczenia – wskazują autorzy pisma.

Pojawia się też drugi zarzut – na założeniach Polskiego Ładu stracą osoby, które pobierają emerytuję w wysokości ok. 5 tysięcy złotych. Tzw. „ulga dla klasy średniej”, która ma chronić przed stratami osoby zarabiające od 6 do 11 tysięcy złotych, dotyczy bowiem tylko pracujących na umowę o pracę.

Jest to wprawdzie relatywnie niewielka grupa (około 10 proc. ogółu świadczeniobiorców ZUS), jednak osoby te na swoją emeryturę pracowały długie lata i zmniejszenie świadczenia odbierają jako niesprawiedliwe – zaznaczają przedstawiciele seniorów.

Źródło: Fakt

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie