Dziś Senat wznowił przerwane we wtorek obrady. Senatorowie głosowali nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Nie zgodzili się na odrzucenie w całości projektu.
Piątka dla zwierząt w Senacie
Wcześniej komisje ustawodawcza i rolnictwa opowiedziały się przeciwko poprawkom, które wykreślały ograniczenia dotyczące uboju rytualnego. Nie poparto też wniosków o odrzucenie ustawy oraz przyjęcie jej bez poprawek. Poparta została za to poprawka, która zakładała, że bez ograniczeń możliwy będzie ubój rytualny drobiu.
Politycy przegłosowali także m.in. poprawki mówiące o tym, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, a także poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy, o cele obronne.
Do tego doszła poprawka, która wprowadza i określa minimalną wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze. Świadczenie to będzie nie niższe od środków przekazywanych na utrzymanie zwierzęcia przez służbę.
To nie koniec. Przeszła też poprawka dot. obowiązku czipowania zwierząt, zgodnie z którą psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu oznakowaniu za pomocą mikroczipa.
Senatorowie przyjęli też poprawkę, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 r, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 r. Podmiotom prowadzącym taką działalność przysługiwać będzie roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z tego, że będą musiały zakończyć działalność. Wnioski takie będzie rozpatrywał minister rolnictwa, czyli obecnie Grzegorz Puda.
Inne zmiany
Wprowadzono też zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz przepis ograniczający ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są m.in. zapisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz te dot. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie pół roku od ogłoszenia.
Źródło: PAP
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU