Polityka i Społeczeństwo

Sejm przyjmuje ustawę o pomocy uchodźcom. Co z “bezkarnością”? Troje posłów PiS głosuje wbrew partii

Fot.Adam Guz/KPRM

„Bezkarność plus” przepadła! Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom. W głosowaniu przepadł kontrowersyjny zapis dot. bezkarności dla urzędników państwowych za przekroczenie uprawnień.

W środę wieczorem Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wtedy jedna forsowana przez PiS poprawka, którą opozycja nazywała „bezkarnością plus”, przepadła, ale przeszedł drugi jej wariant. Dotyczył on bezkarności za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi, jeśli czyn został popełniony w czasie wojny, która toczy się m.in. na terenach graniczących z Polską.

Specustawa trafiła do Senatu, który wprowadził serię poprawek, w tym wykreślającą zapis o „bezkarności”. I w sobotnim głosowaniu PiS-owi nie udało się tej poprawki odrzucić, a tym samym kontrowersyjny zapis przepadł. W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Bezwzględna większość potrzebna do odrzucenia poprawki Senatu – wykreślającej z ustawy dla uchodźców zapisy o bezkarności urzędników – wynosiła 229 głosów. Przeciw było 227 posłów, a za zagłosowało 228. Co ciekawe, przeciw „bezkarności” głosowało troje posłów tej partii – Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska i Sławomir Zawiślak. Paweł Kukiz wstrzymał się od głosu.

Jest! Opozycja wygrywa kluczowe głosowanie! Bezkarność Plus wyrzucona z ustawy pomocowej! 3 osoby w klubie PiS przekonaliśmy, że nie warto wspierać bezkarności władzy – skomentował Borys Budka po głosowaniu.

– Bezkarność Plus wyleciała z ustawy! Presja ma sens – napisał Robert Kropiwnicki.

https://twitter.com/RKropiwnicki/status/1502594586451062785

– Zwycięża przyzwoitość – oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowa ustawa zawiera przepisy pozwalające zalegalizować pobyt w Polsce Ukraińcom uciekającym przed rosyjską agresją. Pobyt będzie legalny co najmniej 18 miesięcy. Projekt przewiduje ułatwienia na rynku pracy czy dostęp do oświaty oraz przyznawanie dodatkowej pomocy żywnościowej, bezpłatnej opieki psychologicznej, a także dostęp do opieki lekarskiej.

Czytaj również:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie