Polityka i Społeczeństwo

Rząd znów popisał się nieznajomością prawa? “Kolejne nielegalne ograniczanie naszych wolności”

Sejm, Dworczyk
Flickr.com/KPRM

Rząd przedstawił wczoraj nowe obostrzenia. Wiele kontrowersji wzbudził zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Zdaniem eksperta, zakaz ten jest niezgodny z Konstytucją.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaskoczył na czwartkowej konferencji prasowej, zapowiadając zaostrzenie obowiązujących obostrzeń. Nowe zalecenia wejdą w życie 28 grudnia i potrwają przynajmniej do 17 stycznia. Zaostrzono restrykcje w funkcjonowaniu hoteli, zdecydowano o zamknięciu stoków narciarskich i galerii handlowych. Wprowadzono też specjalne ograniczenia w poruszaniu się w noc Sylwestrową. De facto godzina policyjna obowiązywać będzie od godziny 19:00 31 grudnia do godziny 6:00 rano 1 stycznia.

Decyzja ta wywołała spore zaskoczenie. Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, wprowadzenie takiego zakazu jest niezgodne z Konstytucją. Ekspert uzasadnia, że ustawa zasadnicza zapewnia każdemu „wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskie”. Czyżby rząd wprowadził więc – nie po raz pierwszy – martwy przepis?

Zapowiadane ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy, czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej) – tłumaczy prof. Chmaj we wpisie w mediach społecznościowych.

To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP – kwituje ekspert.

Nie jest to odosobniona opinia. Podobnie wypowiadają się inni prawnicy. Patryk Wachowiec z fundacji FOR podkreśla, że wprowadzenie zakazu przemieszczania jest możliwe tylko w przypadku stanu klęski żywiołowej lub w przypadku zmiany ustawy.

Nie ma podstawy prawnej, by wprowadzić ją w rozporządzeniu. Trzeba byłoby najpierw znowelizować ustawę. Nielegalna, niekonstytucyjna, zatem niekaralna restrykcja – zaznacza zaś Mikołaj Małecki

Teza: zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania sie z 31.12 na 01.01 będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie…

Opublikowany przez Marek Chmaj Czwartek, 17 grudnia 2020

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie