Ministerstwo Finansów właśnie przedstawiło założenia dot. planowanej podwyżki akcyzy. Więcej zapłacimy np. za alkohol etylowy, piwo, wino, czy papierosy.
Akcyza, czyli to nie jest kraj dla lubiących alkohol i tytoń
I tak np. wzrosnąć ma wysokość akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. W 2022 roku stawka skoczy o 10 proc., a w każdym kolejnym do 2027 roku – o 5 proc. Wzrośnie też minimalna stawka akcyzy na papierosy. MF tłumaczy, że w 2022 roku zostanie podniesiona do “105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów”.
Ile to w praktyce? Do każdej paczki papierosów kosztującej 15 złotych trzeba będzie doliczyć około 30 groszy.
To nie koniec. Od 2022 roku wprowadzona zostanie minimalna stawka akcyzy na tytoń i wyniesie 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, która jest liczona od “ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia”.
Co ciekawe, wcześniej resort finansów pisał na Twitterze, że rząd nie ma planów wprowadzania wyższej akcyzy. Twierdzono wręcz, że pogłoski o tym to fake newsy. Internauci kpią teraz z tamtego postu.
oj, ten twitt nie zastarzał się dobrze 😉
Minęło ledwo 2 tygodnieWłaśnie na stronie rządu pojawił się projekt ustawy Ministerstwa Finansów o podwyżce akcyzy na alkohol (piwo, wino, wódkę) o 10% od nowego roku. Oraz w każdym kolejnym o dodatkowe 5%. https://t.co/47I9QC1zX7 https://t.co/gqlz4Nx6pW pic.twitter.com/uDN3XhWTw2
— Rafał Mundry (@RafalMundry) October 8, 2021
Napędzanie inflacji
Problem w tym, że działania rządu dodatkowo napędzą i tak już wysoką inflację.
RPP podwyższyła ostatnio stopy procentowe, co teoretycznie może przyhamować skalę wzrostów cen, ale w praktyce to wątpliwe. Nowa stawka stóp proc. jest zbyt niska, by Polacy znów deponowali oszczędności w bankach. Rada tylko uderzyła – choć na razie lekko – z osoby z kredytami.
Inflacja wzrośnie zaś dodatkowo przez takie czynniki jak np. akcyza.
Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2021 roku.
Źródło: money.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU