Polityka i Społeczeństwo

Rząd uzasadnia obostrzenia specjalnym wykresem. Problem w tym, że przerysował go z naukowego magazynu i nie do końca zrozumiał

Rząd
Flickr.com/KPRM

Rząd uzasadnia swoje decyzje dotyczące obostrzeń grafiką, pokazującą ryzyko zakażenia koronawirusem w zależności od miejsca. Okazuje się, że wykres został przerysowany z naukowego magazynu, a oparty jest o badania z USA.

Badania w USA, zamknięcia w Polsce

Dlaczego wciąż zamknięte są hotele, restauracje i kluby fitness? Rząd śpieszy z wyjaśnieniami. Według wykresu opublikowanego przez Centrum Informacyjne Rządu, największe ryzyko zakażenia występuje właśnie w tych miejscach. Najbezpieczniejsze są apteki, sklepy codzienne czy sklepy z samochodami.

Wykres jednak wcale nie uspokoił opinii publicznej, przeciwnie. Wystarczyło spojrzenie na źródło i wydało się, że grafika została zaczerpnięta z naukowego magazynu „Naturę” z listopada 2020 roku. Dane do badania zbierano od 1 marca do 2 maja 2020. I co najważniejsze – przeprowadzono je w Stanach Zjednoczonych.

To jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie. Na tej podstawie podejmujemy decyzje – plus na podstawie rekomendacji Rady Medycznej czy profesorów epidemiologów – powiedział w styczniu na antenie Polsat News Piotr Müller, rzecznik rządu. Tłumaczył, że podobnych badań nie da się już przeprowadzić w Polsce, gdyż potrzebne są dane zebrane w momencie, gdy obiekty są otwarte – na to jest już za późno. Okazuje się więc, że rząd w podejmowaniu decyzji o lockdownie bazuje na badaniach przeprowadzonych w amerykańskich aglomeracjach i przenosi je na nasz kraj. Müller nie widział w tym problemu, sugerował, że „wirus jest analogiczny”.

Rząd chociaż przeczytał artykuł?

Jednak to nie wszystko. Zdaniem Fundacji Naukowej SmarterPoland.pl, wykres nie został do końca dobrze odczytany. Okazuje się też, że dane pochodzą z symulacji, a nie konkretnych badań.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie