Polityka i Społeczeństwo

Rząd pod ścianą. Będzie zmuszony dokonać waloryzacji Programu 500 Plus?

Morawiecki
Flickr.com/PiS

Jak wynika z najnowszego badania, Polacy w przytłaczającej większości domagają się waloryzacji świadczenia 500 plus. To może być problem dla rządu.

Polska Agencja Prasowa (PAP) zapoznała się w wynikami najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Sondaż dotyczy waloryzacji 500 plus. Polacy w przytłaczającej większości domagają się podwyżki świadczenia. To bardzo zła wiadomość dla rządu i napiętej sytuacji w budżecie oraz perspektywy wstrzymania przez Komisję Europejską wypłaty unijnych środków nie tylko z Funduszu Odbudowy, ale także z całego unijnego budżetu.

Polacy pobierający świadczenie chcieliby waloryzacji 500 plus. 70 proc. badanych jest za, 18 proc. przeciw, a 12 proc. wstrzymało się od odpowiedzi – przytacza wynika badania Radio Zet na podstawie depeszy PAP.

Jak pisze stacja, połowa beneficjentów 500 plus, którzy popierają wzrost świadczenia, to osoby w wieku od 23 do 35 lat. Grupa wiekowa 36-55 lat popiera takie rozwiązanie w w 45 proc., a w przedziale wiekowym 56-80 lat to 35 proc. Najniższy odsetek występuje w grupie będącej pomiędzy 18 a 22 rokiem życia – 24 proc.

Najwięcej ankietowanych uznało, że 500 plus powinno wzrosnąć o 20 proc. czyli oczekują dodatkowych 100 zł. Respondenci, jako powód waloryzacji, najczęściej wskazywali inflację i wzrost cen.

Inflacja w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo pieniądze ze świadczenia dla ogromnej części rodzin stanowiły bardzo poważny zastrzyk finansowy. Teraz te pieniądze się kurczą – powiedział w rozmowie z PAP prof. Piotr Sałustowicz, psycholog z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

Prawdopodobnie nie tylko inflacja ma wpływ na wyniki badania. Gabinet Mateusza Morawieckiego być może staje się ofiarą własnej propagandy według której, Polska jest krajem miodem i mlekiem płynącym, a budżet jest w fantastycznym stanie. M.in. dlatego protestują pracownicy sfery budżetowej, lekarze i pielęgniarki, nauczyciele, a ostatnio nieorzekający pracownicy sądów.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie