Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Tego jeszcze nie było. Rząd chce stworzyć rejestr… samobójców

Łukasz Szumowski głosowanie

Ministerstwo zdrowia chce stworzyć rejestr osób dokonujących zamachu na własne życie. Pomysł budzi kontrowersje. Choćby niektórzy psychiatrzy uważają, że doprowadzi to do stygmatyzacji danych osób, które odebrały lub próbowały odebrać sobie życie.

Rejestr pomoże czy zaszkodzi?

Autorzy pomysłu są zdania, że tego typu baza może pomóc zapobiec kolejnej próbie samobójczej. Twierdzą, że pomoże ona w zebraniu informacji o czynnikach warunkujących samobójstwa.

Powyższe to jedna strona medalu. Jest jednak i druga. Część lekarzy uważa, że może to przynieść zgoła odwrotny efekt. Figurowanie w tej bazie danych może być stygmatyzujące dla pacjentów. Nie jestem do końca przekonana, czy negatywne skutki figurowania w rejestrze nie przeważają nad pozytywnymi – mówi prawo.pl prof. Dominika Dudek, psychiatra z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego.

Prof. Dudek dodaje, że nie widzi też pozytywów. Sama nie rozumie, na czym miałaby polegać prewencja przeciw samobójstwom wobec osób figurujących w bazie. – Mielibyśmy dzwonić  do pacjentów i pytać czy nie planują samobójstwa? Poza tym trzeba pamiętać, że zupełnie inny wymiar ma próba samobójcza dokonana przez osoby pozostające w ostrej psychozie a inny u osób borykających się z jakimś kryzysem, gdy sobie nie radzą – dodaje.

Dane osobowe

Do tego dochodzi też coś jeszcze innego. Obawy psychiatrów budzi sam problem ochrony danych osobowych osób figurujących w rejestrze. Nie wiadomo też kto w ogóle miałby zgłaszać do bazy dane osób, które popełniły samobójstwo lub targnęły się na swoje życie. Nie wszyscy pacjenci bowiem trafiają bowiem do szpitali psychiatrycznych, część z nich zgłasza się do psychiatry poza systemem NFZ.

Statystki są jednak tragiczne. W samym 2019 r. samobójstwo popełniło w Polsce 5 255 osób, z czego aż 4,5 tys. mężczyzn. Ocenia się, że prób samobójczych było jednak od 10 do 15 razy więcej. W 2018 było to 5 182, a w 2017 – 5 276. Najwięcej osób umiera w taki sposób w przedziale wiekowym 35-39 lat oraz 60-64 lat. Najczęściej samobójcy skaczą z wysokości.

Źródło: prawo.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie