Polityka i Społeczeństwo

Rydzyk buduje muzeum, w którym upamiętni Radio Maryja. Zapłacimy za to 117 milionów złotych

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

W budowanym przez o. Tadeusza Rydzyka muzeum znajdzie się wystawa poświęcona Radiu Maryja i innym dziełom redemptorysty. Budowę hojnie wspomógł rząd – kwotą 117 milionów złotych.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie częścią większego kompleksu, na który składa się ogromny kościół i park zwany Parkiem Pamięci. Pierwotnie inwestycje planowano sfinansować z darowizn słuchaczy Radia Maryja i Telewizji Trwam, ale fundacja ojca Rydzyka, Lux Veritatis, zgłosiła się o państwowe dofinansowanie. Ostatecznie Rydzyk dostał od rządu na swoje inwestycje aż 117 mln złotych.

Media informowały, że premier Mateusz Morawiecki pierwotnie przeznaczył na cele Rydzyka 5 milionów złotych z rezerwy budżetowej. Resort kultury, którym kieruje minister Piotr Gliński, dorzucił potem aż 70 milionów złotych. Gliński uzasadniał, że „muzeum wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej”.

„Pamięć i Tożsamość” ma być muzeum o historii polskiego chrześcijaństwa, a mocno skupiać się będzie na postaci Jana Pawła II (nazwa pochodzi zresztą od tytułu ostatniej książki polskiego papieża). Ważną częścią muzeum ma być ekspozycja opowiadająca o Polakach, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Muzeum ma też upamiętnić „osoby, dzięki którym Polska pozostaje krajem katolickim”. Czy chodzi o wystawy poświęcone kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu czy św. Maksymilianowi Kolbe? Niekoniecznie. Strona Radia Maryja informuje, że bohaterami ekspozycji będą też członkowie Rodziny Radia Maryja.

Ojciec Rydzyk buduje muzeum o swoim radiu? Cóż, to nawet nie dziwi, gdy zwróci się uwagę, że w kościele redemptorystów wisi witraż z wizerunkiem założyciela Radia Maryja. Muzealną ekspozycję można by nawet uznać za miły gest w stronę słuchaczy, gdyby nie poważny problem. “Pamięć i Tożsamość” powstaje jest z publicznych, sporych pieniędzy. Umówmy się – 117 milionów złotych z budżetu państwa można przeznaczyć na bardziej pożyteczne inicjatywy. Onet zwrócił się do ministerstwa kultury z pytaniem o niespodziewaną ekspozycję. W odpowiedzi resort uzasadnia swój wkład w inwestycję.

Zwracamy uwagę, że wśród podatników, z pieniędzy których powstaje muzeum w Toruniu, są także setki tysięcy słuchaczy Radia Maryja. Decyzja o zaangażowaniu MKiDN w tę inwestycję została także – przynajmniej pośrednio – poparta 8 milionami głosów wyborców, którzy potwierdzili mandat Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jest więc też w pełni uzasadniona w sensie „demokratycznej legitymacji” – napisało ministerstwo kultury.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie