Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 3003 nowych przypadkach zakażenia koornawirusem. Zmarło zaś aż 75 osób – tak wielu ofiar COVID-19 w ciągu doby jeszcze nie było.
Wczoraj ofiar koronawirusa było 58. Łącznie w Polsce na COVID-19 zmarły 2892 osoby. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykres, pokazujący jak wygląda statystyka zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Według danych na 6 października w Polsce zmarło 70 osób na milion. To – w porównaniu do innych krajów – stosunkowo niewiele. W Belgii to aż 867 ofiar na milion mieszkańców, w Hiszpanii – 689 zmarłych na milion, a Wielkiej Brytanii – 623 zmarłe osoby na milion mieszkańców.
Na podstawie danych publikowanych przez ministerstwo można stwierdzić, że umieralność na COVID-19 w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w Europie, czyli pod tym względem pandemia nie jest dla Polski tak bezlitosna. Minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał wręcz tę statystykę „najważniejszym wskaźnikiem skutecznej polityki antycovidowej”.
📊 #Koronawirus w Europie. Liczba zgonów na 1 mln mieszkańców spowodowana koronawirusem. pic.twitter.com/Se9djhIYYq
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 6, 2020
Analiza, którą opublikowano na portalu Gazeta.pl, zwraca uwagę na pewien aspekt tej statystyki. Otóż uwzględnia ona śmiertelność w całym okresie epidemii, czyli od marca. A w pierwszych miesiącach Polska była zdecydowanie lżej dotknięta, niż Włochy czy Hiszpania. I tamte ponure statystyki znajdują odzwierciedlenie w wykresach publikowanych przez ministerstwo.
Portal Gazeta.pl przeanalizował śmiertelność na COVID-19 od początku września do 5 października. Z badania wynika, że w ostatnich 36 dniach w Polsce na milion mieszkańców zmarło na koronawirusa 16,5. To 7. wynik w Europie, większy niż w Wielkiej Brytanii (12,8). Minimalnie niższą śmiertelność (16,1) ma też Belgia, która w statystykach ministerstwa ma ten poziom najwyższy.
Analiza pokazuje, że w Polsce nie ma jeszcze tragedii, ale ministerstwo nie może osiąść na laurach. Wciąż odnotowujemy coraz więcej zakażeń, statystyki nie mogą przysłonić sytuacji. Tu nie chodzi o PR, tylko o ludzkie życia.
Źródło: Gazeta.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU