Polityka i Społeczeństwo

Rafał Trzaskowski pokazał swój program. Oto najważniejsze założenia “Nowej solidarności” cz. 2

Konferencja Trzaskowskiego
Flickr.com

Nowa polityka, którą proponuję, pomoże zbudować sprawiedliwą i spójną Polskę. Dobrą Polskę – pisze we wstępie do swojego programu wyborczego Rafał Trzaskowski. “My i nasi najbliżsi”, “Nasze otoczenie”. “Nasze państwo, nasza wspólnota” – to trzy filary programowe pod hasłem “Nowa Solidarność”. Tu znajdziecie pierwszą część programu.

Rafał Trzaskowski zapowiada, że upomni się o wyższe płace dla nauczycielek i nauczycieli. Zaproponuje utworzenie systemu stypendiów dla najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z małych miejscowości. Takich stypendiów powinno być 50 tysięcy. Padnie także propozycja reformy systemu subwencji oświatowej i klarowny podział obowiązków finansowych. Odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do wymogów współczesności oraz wprowadzenie powszechnego programu nauki języka angielskiego.

Drugim filarem programowym jest “Nasze otoczenie” – to przede wszystkim my i nasza społeczność. To także nasze środowisko, w którym żyjemy, oraz kultura, którą tworzymy i z której korzystamy na co dzień. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaproponuje program zdrowia kobiety, odpowiadający europejskim standardom i potrzebom pacjentek w całym kraju. Od rządu będzie domagał się wprowadzenia w życie i respektowania wszystkich postanowień Konwencji Rady Europy o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej. Zawetuje także każdą próbę zaostrzenia obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej.

“Czas na młodych” to kolejny rozdział w którym Rafał Trzaskowski zapowiada złożenie projektu ustawy przywracającej dobrze sprawdzony program “Mieszkanie dla młodych”. Program “Praca dla młodych” to mobilne biura pracy, które będą docierały z ofertami zatrudnienia do wszystkich młodych osób. Od rządu będzie domagał się wprowadzenia Zielonego Ładu dla Polski, aby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć czystym powietrzem. Wojsko powinno zaproponować młodym obywatelom atrakcyjną ścieżkę rozwoju zawodowego na wzór funkcjonującej w Stanach Zjednoczonych.

Jako prezydent zawetuje każdą próbę naruszenia programu 500 plus. Od rządu będzie domagał się przywrócenia dostępu do finansowanych przez państwo programów leczenia niepłodności, zwłaszcza do in vitro. Prezydent Warszawy deklaruje także weto dla podnoszenia wieku emerytalnego. Zapowiada stworzenie programów aktywizacji seniorów i wprowadzania zachęt do zostania na rynku pracy. Będzie promował programy cohousingowe ze wsparciem pielęgniarki środowiskowej jako alternatywę  dla domów pomocy społecznej.

Obowiązkiem polskiego rządu jest wynegocjowanie 32 mld euro dla polskiego rolnictwa – tyle, ile wynegocjował rząd PO-PSL. Trzaskowski będzie domagał się od rządu zwiększania nakładów na rolnictwo ze środków krajowych. We współpracy z rządem wystąpi na forum Unii Europejskiej z inicjatywą utworzenia specjalnego funduszu klęskowego, który będzie pomagał rolnikom w trudnych sytuacjach, na przykład klęski żywiołowej.

“Nasze państwo, nasza wspólnota” to trzeci filar programu Rafała Trzaskowskiego, w którym zapowiada organizację i przeprowadzenie razem z sejmikami wojewódzkimi i urzędami marszałkowskimi debat i wysłuchań obywatelskich, jak przywrócić państwo prawa. Zostanie złożony projekt ustawy przyznający Prezydentowi RP prawo powołania Prokuratora Generalnego i rozdzielający funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Zostanie stworzona platforma online do składania wniosków i pomysłów, których celem ma być usprawnienie naszego państwa.

Trzaskowski zaproponuje uszczelnienie ram fiskalnych i umocnienie zasad budżetowych, tak aby finanse państwa, czyli finanse wszystkich Polek i Polaków, były w pełni przejrzyste, a rząd musiał respektować polskie i unijne reguły fiskalne. Prezydent Warszawy zapowiada patrzenie władzy na ręce i interweniowanie w przypadku kontrowersyjnych nominacji w spółkach Skarbu Państwa oraz przy niejasnościach w oświadczeniach majątkowych wysokich urzędników państwowych.

Będzie zagwarantowana apolityczność w wojsku. Niezwłocznie po wyborach zostanie przeprowadzony wielki audyt bezpieczeństwa państwa. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) zostanie przekształcone w BBN 2.0 i stanie się strategicznym zapleczem prezydenta. Trzaskowski przeciwstawi się transferowaniu środków przeznaczonych na obronę narodową na inne cele. Polski przemysł obronny stanie się filarem bezpieczeństwa.

Plan Trzaskowskiego na telewizję publiczną, więcej informacji o programie dla młodych, rola Unii Europejskiej, polityka zagraniczna, równość i tolerancja, rolnictwo, ekologia czy Polska w internecie – o tym można przeczytać po jednym kliknięciu. 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie