Polityka i Społeczeństwo

Radykałowie z Ordo Iuris biorą się za cenzurę Internetu. Jest już projekt ustawy

Radykałowie z Ordo Iuris biorą się za cenzurę Internetu. Jest już projekt ustawy
Fot. Flickr

Radykalne środowiska pro-life, zachęcone sukcesem obywatelskiego projektu ustawy zaostrzającego przepisy antyaborcyjne komitetu “Zatrzymaj aborcję” postanowiły zaangażować się w kształtowanie ładu publiczno – prawnego w nowym obszarze. Otóż ich zdaniem natychmiastowych zmian wymaga funkcjonowanie portali społecznościowych, na których część treści jest w ich przekonaniu niesłusznie kasowana w oparciu o kryteria ideologiczne.

O przygotowaniu projektu ustawy przez swoich ekspertów, Instytut Ordo Iuris poinformował na swojej stronie internetowej. Czytamy tam:

Eksperci Ordo Iuris zaprezentowali założenia projektu ustawy, której celem jest zagwarantowanie wolności słowa w sieciach społecznościowych. To odpowiedź na zjawisko kasowania lub ograniczania dostępu od publikowanych na portalach społecznościowych treści, co często następuje w oparciu o kryteria ideologiczne i polityczne. Instytut rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją do Premiera RP i Ministra Cyfryzacji o przyjęcie projektu.

Swój projekt wnioskodawcy argumentują tym, że nieustannie otrzymują sygnały o niezgodnych z polskim prawem działaniach operatorów największych portali społecznościowych. Usuwają one materiały i konta użytkowników w oparciu o czysto ideologiczne kryteria, odwołując się do nieprecyzyjnych postanowień ustanowionych przez nie regulaminów oraz łamiąc przepisy prawa polskiego i unijnego.

Co proponują? Otóż de facto wprowadzenie częściowej cenzury i nałożenie kagańca na administratorów portali społecznościowych, jakie treści mogą oni kasować, a jakie nie. Na Twitterze zwróciła na to uwagę dziennikarka m.in. Dziennika Gazety Prawnej czy Rzeczpospolitej Aneta Mościcka.

https://twitter.com/aneta_moscicka/status/976408532638724096

Z komunikatu Ordo Iuris wynika, że do najważniejszych założeń projektu nowelizacji należy:

  • wprowadzenie w sieciach społecznościowych zasady „co nie jest zabronione, to jest dozwolone” poprzez określenie zamkniętego katalogu przypadków, w których może dochodzić do kasowania treści
  • zakaz ograniczania zasięgu treści m.in. ze względu na kryteria polityczne i ideowe
  • ustanowienie ścieżki odwoławczej od decyzji o usunięciu treści, nakładającej na portal obowiązek rozpatrzenia odwołania w konkretnym terminie
  • wprowadzenie ustawowych gwarancji stosowania w sporach z sieciami społecznościowymi polskiego prawa oraz jurysdykcji polskich sądów

Ustawa póki co jest jedynie projektem i nie wiadomo jeszcze ile podpisów uda się pod nim zebrać. Problem jednak w tym, że choć według pomysłodawców projektu, chodzi w nim o wyeliminowanie kryterium ideologicznego z treści internetowych, to biorąc pod uwagę działalność tego instytutu nie ulega wątpliwości, że właśnie o wprowadzenie do sieci ideologii, tyle że “właściwej”, chodzi.

Źródło: Twitter

Fot. W. Kompała / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie