Polityka i Społeczeństwo

Putin się wścieknie! Komisja Europejska uderza w Rosję kolejnymi sankcjami. Jedność Europy uratowana

Jest konsensus w sprawie rodzącego się w bólach szóstego pakietu unijnych sankcji. W końcu jest bardzo konkretne uderzenie w interesy Kremla.

Ostatni pakiet sankcji został wdrożony 8 kwietnia i od tego czasu przez cztery tygodnie toczyły się na forum europejskim przepychanki na temat szóstego pakietu restrykcji. Jednym z jeg było embargo na rosyjską ropę i tu twarde weto stawiały Węgry.

Jest porozumienie

Jak informuje Onet.pl, w nocy unijni przywódcy doszli do porozumienia w sprawie embarga na rosyjską ropę – Porozumienie o zakazie eksportu rosyjskiej ropy do UE. To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej. Maksymalna presja na Rosję, by zakończyła wojnę – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Kolejny pakiet sankcji obejmuje także odłączenie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku Sbierbank, zakaz nadawania dla trzech kolejnych rosyjskich nadawców państwowych oraz objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie – dodał w kolejnym komentarzu.

Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze porozumienie Komisji Europejskiej w sprawie sankcji naftowych wobec Rosji. Dzięki temu do końca roku import ropy z Rosji do UE zostanie skutecznie ograniczony o około 90 proc. – napisała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Jedność UE została uratowana

Cały cywilizowany świat od początku wybuchu wojny pokazał nie tylko swoją solidarność z Ukrainą, ale przede wszystkim jedność. Gdy Władimir Putin podejmował decyzję o inwazji bardzo mocno liczył na wyłom w Unii Europejskiej i NATO. W ten sposób mógłby dużo łatwiej ogrywać Zachów. Założenia strategów Kremla się nie ziściły, a wspólnota europejska mówiła jednym głosem.

Porozumienie osiągnięte przez unijnych liderów w sprawie embarga na rosyjską ropę naftową przecina spekulacje o braku jedności w UE – oświadczył Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli.

Pozostało tylko dopracowanie kilku kwestii, jak okresy przejściowe dla Węgier, Czech i Słowacji, które nie mają dostępu do morza i transportują ropę rurociągami.

Czytaj również:

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie