– W roku 1990 Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę, tzw. BIT (Bilateral Investment Treaties), czyli umowę o wzajemnym wspieraniu i ochronie inwestycji. Zresztą Stany Zjednoczone zawarły podobne umowy z ośmioma krajami Unii Europejskiej, tj. ze wszystkimi krajami Wschodniej Europy – tłumaczy prawnik.
Okazuje się zaś, że “wskazana wyżej umowa BIT przewiduje, mówiąc ogólnie, zobowiązanie Polski do niedyskryminowania w Polsce inwestorów amerykańskich, czego wprowadzenie regulacji przedstawionych kilka dni temu przez posłów PiS-u byłoby wręcz sztandarowym przykładem. Trudno o lepszy. A kwotę odszkodowania trudno słowami byłoby dziś wyrazić, byłaby tak wysoka.”
Przykłady tego typu spraw
Schramm przypomina, że “przeciwko Polsce BIT-y zostały użyte co najmniej kilkanaście razy. Według danych z Prokuratorii, w 2016 r. Polska toczyła spór w 11 postępowaniach, których stawką było łącznie od 8 do 9 mld zł.”
Do tego według danych z 2016 r. amerykańskie firmy wytoczyły na podstawie BIT-ów łącznie 138 spraw przeciwko innym krajom, gdzie zainwestowały swój kapitał.
Polska także zna mechanizm BIT-ów. Przykładowo, Muszynianka w 2014 r. ubiegała się o pozwolenie na wydobycie wody na terenie Słowacji, a następnie transportowanie jej do zakładu w Polsce. Niestety w pewnym momencie Słowacja przyjęła poprawkę do swojej konstytucji, w wyniku której zakazano transportu niebutelkowanej wody poza granice państwa. Polska spółka nie zgodziła się z taką zmianą. Muszynianka ostatecznie zresztą sprawę wygrała, ale dopiero w 2020 r. i w wyniku wyroku nie otrzymała żadnego odszkodowania.
Źródło: Business Insider
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU