Polityka i Społeczeństwo

Ekspert ma poważne zastrzeżenia dotyczące wyborów. “Są dwa powody, które świadczą o nieuczciwości”

Wygrana Andrzeja Dudy w II turze wyborów wywołuje jak na razie sprzeczne reakcje. Oczywiście zadowoleniu polityków PiS towarzyszą wprost przeciwne odczucia zwolenników opozycji. Parę cierpkich słów o wyniku wyborczym napisał na Twitterze prof. Matczak.

Prof. Matczak: chciałbym pogratulować prezydentowi

– Chciałbym pogratulować Prezydentowi Dudzie uczciwie wygranych wyborów prezydenckich. Ale niestety nie mogę, bo były nieuczciwe – napisał na Twitterze prof. Matczak.

Dlaczego jednak tak uważa? Jak dodał, są dwa powody prawne, które świadczą o pewnej nieuczciwości wczorajszej elekcji.

– Są dwa podstawowe powody prawne dla nieuczciwości tych wyborów: trwająca pandemia COVID-19, uniemożliwiająca powszechność wyborów, zwłaszcza za granicą, oraz drastyczne naruszenie zasady równości szans kandydatów przez media publiczne, dająca się wykazać liczbowo – wyjaśnił.

Czy prawnik ma rację?

Marcin Matczak to doktor habilitowany w zakresie nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i znany autorytet w zakresie prawa konstytucyjnego. Czy jednak w tym konkretnym przypadku nie przesadza? Dopytała go o to “Gazeta Wyborcza”.

– Dla mnie największy problem, taki, który ma znaczenie prawne dla ważności tych wyborów, to brak równości szans kandydatów w czasie kampanii związany z bezprecedensowym popieraniem przez media publiczne prezydenta Andrzeja Dudy i bezprecedensowym atakowaniem jego kontrkandydata. Żeby była jasność: w każdej kampanii wyborczej zdarzają się brudne chwyty. W tym przypadku mówimy natomiast o jawnym, systemowym zaangażowaniu w kampanię mediów publicznych, które w wielu miejscach w Polsce są jedynym dostawcą informacji i które mają obowiązek być bezstronne – powiedział “Wyborczej”.

Kolejnym argumentem, choć związanym z poprzednim, jest “absolutna dysproporcja w czasie antenowym poświęcanym kandydatom. – Policzono, że w programie po pierwszej turze prezydent Duda otrzymał więcej czasu antenowego w Telewizji Polskiej niż wszyscy inni kandydaci razem wzięci. I znów żebyśmy się dobrze rozumieli: to nie są tylko kwestie medialne, to są kwestie prawne. Wymóg prowadzenia spluralizowanej kampanii wyborczej to jest wymóg prawny – dlatego że zasada powszechności i równości wyborów jest zasadą konstytucyjną. Dotyczy zarówno tych, którzy głosują, jak i tych, na których się głosuje – tłumaczy prawnik.

Niestety wątpliwe, by jego uwagi coś dziś zmieniły.

Źródło: Twitter, Wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie