Polityka i Społeczeństwo

Prezydenci największych miast mówią jednym głosem. Jasne stanowisko ws. przekazania spisów wyborczych Poczcie Polskiej

Jacek Sasin odleciał. Kuriozalny atak PiS na Unię
Fot. Krystian Maj / KPRM

Prezydenci 12 największych polskich miast przedstawili wspólne stanowisko. Mówią twardo: do czasu wejścia w życie ustawy o wyborach korespondencyjnych, przekazanie Poczcie Polskiej spisów wyborców jest niezgodne z prawem.

Pismo prezydentów miast należących do Unii Metropolii Polskich jest reakcją na e-maile, jakie Poczta Polska wysłała do samorządów w poprzednim tygodniu. Było to wezwanie Poczty do przekazania spisu wyborców. Spis ten potrzebny jest, aby przesłać pod każdy odpowiednią ilość pakietów wyborczych. Problem w tym, że ustawa o wyborach nie weszła jeszcze w życie, więc przekazywanie poufnych danych (nazwisko, adres i PESEL) byłoby niezgodne z prawem. Władze wielu samorządów odmówiły udostępnienia spisów.

Teraz do sprawy oficjalnie odnieśli się zarządcy największych polskich miast, które zrzeszone są w Unii Metropolii Polskich. Zaznaczyli, że na ten moment żadna z przesłanek, uprawniających do przekazania danych, nie została spełniona.

Poczta Polska S.A., jako operator pocztowy, może otrzymać dane osobowe pod warunkiem, że są one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP, bądź wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Na dzień dzisiejszy żadna z powyższych przesłanek nie została spełniona – napisali włodarze miast w swoim stanowisku.

Podpisani pod pismem zauważają, że zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami, przygotowanie do wyborów stoi po stronie samorządów.

– Kodeks wyborczy ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej. Nie ma również aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie wyłącznie korespondencyjnym – zaznaczają zarządcy miast.

Zdaniem włodarzy, także „decyzja premiera z dnia 16 kwietnia 2020 roku”, na którą powoływała się Poczta Polska, nie uzasadnia przekazania przez samorządy spisów wyborców.

W przywołanej decyzji nie ma mowy o przekazywaniu spisu wyborców; dane te nie mieszczą się ani w pojęciu struktury organizacyjnej, infrastrukturze, czy zasobach materiałowych lub kadrowych – uzasadniają prezydenci w piśmie, konkludując, że nie znajdują podstawy prawnej, by spełnić żądanie Poczty Polskiej.

Pod pismem podpisało się 12 prezydentów: Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Katowic – Marcina Krupy, Krakowa – Jacka Majchrowskiego, Lublina – Krzysztofa Żuka, Łodzi – Hanny Zdanowskiej, Poznania – Jacka Jaśkowiaka, Rzeszowa – Tadeusza Ferenca, Szczecina – Piotra Krzystka, Warszawy – Rafała Trzaskowskiego i Wrocławia – Jacka Sutryka.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie