Polityka i Społeczeństwo

Prestiżowe uroczystości władzy zakończą się spektakularną klapą? Opozycja rozważa bojkot

Wolna niedziela z rodziną - nie u posła PiS. Porażająca hipokryzja polityka partii rządzącej
Fot. Flickr

Kilka dni temu poinformowano, że 13 lipca ma się odbyć Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, które zaplanowano na Zamku Królewskim. Jednym z elementów tego wydarzenia ma być orędzie Andrzeja Dudy. Jak informuje Rzeczpospolita uroczystości mogą być zbojkotowane przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Polskie Stronnictwo Ludowe. Wiele wskazuje na to, że wezmą w nim udział tylko parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz ruchu Kukiz’15.

O tym, że Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym poinformowało 19 czerwca Centrum Informacyjne Sejmu. Będzie to element obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Według informacji dziennika bojkot jest rozważany przez polityków PO i Nowoczesnej – “Rozmawiamy na posiedzeniu klubu o takim rozwiązaniu. Na poważnie o tym myślimy, a ważne osoby już o tym dyskutują. Bez sensu jest uczestniczenie w jakiejś kolejnej pompie z okazji rocznicy parlamentaryzmu, który się obecnie niszczy” – mówią anonimowo posłowie opozycji.

Rzeczpospolita przypomina, że przedstawiciele opozycji w kwestii “niszczenia parlamentaryzmu” mają najwięcej zastrzeżeń do Marka Kuchcińskiego, który w tej kadencji ukarał już finansowo kilkunastu posłów oraz utrudnia mediom poruszanie się po budynku Sejmu. Jakub Stefaniak rzecznik prasowy PSL-u w rozmowie z Crowd Media – “Nie ma jeszcze decyzji. Podejmiemy ją na posiedzeniu klubu, ale nie ukrywam, że nastroje w Sejmie raczej nie są do świętowania. PiS tworzy fasadę demokracji, knebluje usta opozycji, zamyka Sejm przed Polakami i łamie Konstytucję, a teraz chce udawać, że nic się nie stało. Przecież to obłuda level hard” – mówi wzburzony.

Według rozmówców Rzeczpospolitej posłowie opozycji drwią z wyboru miejsca zgromadzenia. Zamek Królewski jest godnym miejscem do zorganizowania takiego wydarzenia, ale w praktyce nie ma tam sali, która pomieściłaby 560 parlamentarzystów i gości. Orędzie prezydenta oraz posiedzenie mają odbyć się pod namiotem na dziedzińcu budynku. Kontrowersje budzi też data początków parlamentaryzmu. W 1993 roku Sejm obchodził swoje… 500-lecie. Okazuje się jednak, że nie jest to problemem, bo są nowe badania historyczne. Według niektórych historyków właściwą datą pierwszego posiedzenia Sejmu Walnego jest rok 1468. Inni podają 1493 rok i w tym przypadku wygodniejsza dla władzy jest ta pierwsza data.

Jeżeli dojdzie do bojkotu to takie zachowanie opozycji jest jak najbardziej uzasadnione. Trudno uczestniczyć w przedstawieniu ludzi łamiących konstytucję i nie szanujących opozycji. Firmowanie swoją obecnością zmiany biegu historii jest dokładaniem cegiełki w budowie państwa na wzór PiS-owski. Ten jubileusz to raczej pogrzeb polskiego parlamentaryzmu.

Źródło: RP 

fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Białoskórski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie