Stowarzyszenie Prokuratorów wyraziło wsparcie dla Ewy Wrzosek, której śledztwo ws. organizacji wyborów korespondencyjnych zostało umorzone po kilku godzinach przez przełożonych. Do rezygnacji wezwano prokuratorów pełniących funkcje kierownicze.
Sprawa Ewy Wrzosek wywołała burzę. 23 kwietnia prokurator Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych w czasie epidemii. Śledztwo miało wykazać, czy ich organizacja nie niesie zagrożenia dla zdrowia i życia obywateli. Jednak już po trzech godzinach zostało ono umorzone decyzją przełożonej prokurator Wrzosek. To jednak nie wszystko. Następnego dnia okazało się, że wobec Ewy Wrzosek wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
Jak wytłumaczono tę decyzję? Paradoksalnie „apolitycznością i niezależnością” prokuratury.
– Prokuratura jako instytucja powołana do ścigania przestępstw i stania na straży praworządności nie bierze udziału w życiu politycznym. Prokuratorzy muszą być apolityczni i niezależni (…) Te fundamentalne dla niezależnej prokuratury zasady pani prokurator Ewa Wrzosek narusza w sposób rażący – można przeczytać w uzasadnieniu.
Prokuratorzy w obronie Wrzosek
Z taką interpretacją sytuacji nie zgadza się Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Zarząd stowarzyszenia podjął w niedzielę uchwałę w obronie niezależności prokuratorskiej. Stowarzyszenie domaga się wyjaśnienia sprawy i dymisji Ewy Dudzińskej, która podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa.
– Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” wspierając prokurator Ewę Wrzosek oraz wszystkich niezależnych prokuratorów w walce o możliwość rzetelnego i zgodnego z rotą ślubowania realizowania swoich obowiązków służbowych wzywa: panią Edytę Dudzińską pełniącą funkcję zastępcy Prokuratora Rejonowego Warszawa-Mokotów w Warszawie do publicznego przedstawienia okoliczności oraz uzasadnienia podjętej decyzji merytorycznej o umorzeniu śledztwa […], jak również honorowego złożenia urzędu – napisano w uchwale stowarzyszenia, które chce też, aby upubliczniono postanowienie o umorzeniu śledztwa ws. przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.
„Lex Super Omnia” apeluje też do prokuratorów, którzy pełnią funkcje kierownicze, do rezygnacji z nich na znak protestu przeciw „upolitycznianiu prokuratury oraz instrumentalnego traktowania prokuratorów przez kierownictwo prokuratury”. Stowarzyszenie zwraca się także z prośbą przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych o okazanie wsparcia dla Ewy Wrzosek. Proponują także, by prokuratorzy „którzy czują w sobie siłę niezależności oraz szacunek dla praworządności i wartości demokratycznego państwa prawnego” ponownie złożyli rotę ślubowania i po podpisaniu jej treści, za pośrednictwem Stowarzyszenia, przekazali Zbigniewowi Ziobrze.
– Ponowne złożenie roty ślubowania pozwoli przypomnieć naszym przełożonym, jak i nam samym, iż prokurator winien działać w imieniu społeczeństwa i interesie publicznym, w celu poszanowania i ochrony praw i wolności człowieka, a nie w interesie partii rządzącej – stwierdza zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
W związku z bezprecedensowym umorzeniem śledztwa w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz represjami wobec prok. Ewy Wrzosek, Zarząd LSO podjął dziś uchwałę w obronie niezależności prokuratorskiej:https://t.co/TOH3D58oT0
— Lex Super Omnia (@lex_super_omnia) April 26, 2020
Źródło: Gazeta.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU