Kolejny wieczór, a Twój luby jak zwykle przed telewizorem. Ty natomiast słyszysz jakieś terminy, które niby wymawiane są po polsku, a jednak brzmią niezrozumiale. Spalony, sędzia kalosz, ręka, żółta, czerwona, piłkarz z jedną nogą – to tylko kilka pojęć, które możemy usłyszeć od swoich panów, oglądających bardzo emocjonujący mecz piłki nożnej. Wbrew pozorom nikt nikogo nie obraża. Poniżej wyjaśnię kilka najczęściej padających zwrotów w piłce nożnej.
Hattrick
Czy to ten duży, włochaty Pan z Harrego Pottera? Ktoś rzuca na kogoś zły urok? Jakaś czarna magia? Tak to tylko brzmi. Sprawa jest bardzo prosta. Nie o magię tu chodzi. Hattrick to trzy bramki strzelone przez jednego piłkarza w tym samym meczu. Nic skomplikowanego.
Krótki i długi słupek
Ale o co tu chodzi? Nawet blondynki wiedzą, że oba słupki w bramce są tej samej długości. Słysząc coś takiego, nasuwa się jedna myśl – od początku wiedziałam, że piłka nożna to głupi sport. Spokojnie, to tylko skrót myślowy. Krótki słupek to ten, który jest bliżej zawodnika, będącego w danym momencie przy piłce, a długi słupek to analogicznie ten, który jest od niego dalej.
Szmata
Wielkie było zdziwienie małej dziewczynki, słyszącej stwierdzenie z ust jej tatusia “Ale wstyd, taka szmata”. 20 lat to pamiętała, zanim dowiedziała się, że ojciec, jej ideał mężczyzny, nikogo nie obrzuca wyzwiskami. Szmata, to piłka. Piłka, której bramkarz nie zatrzymał, mimo że nie powinien jej wpuścić do bramki. Prawdopodobnie chłopak miał pecha i dał sobie strzelić gola, choć piłka była łatwa do obrony. Stąd widocznie to okrutne określenie.
Stały fragment gry
Ale filozofia… Przecież w piłce nożnej wszystko jest stałe. I zawsze chodzi o grupę 22 spoconych chłopaków, biegających za jedną piłką. Ale sprawa ma głębsze dno. Na stałe fragmenty gry, oprócz biegania za piłką, składa się kilka czynności, których zawodnik jest w stanie wyuczyć się i opanować do perfekcji. Na fragmenty te składają się takie elementy meczu jak: rzut rożny, rzut karny, rzut wolny oraz wrzut z autu.
Spalony
Jeśli wszyscy twierdzą, że był spalony, to przytakujesz i krzyczysz razem z nimi, że tak właśnie jest. Tego chyba nie da się kobiecie wytłumaczyć. Mąż mój wielokrotnie próbował odpowiedzieć mi na to pytanie i za każdym razem przewracając oczami, rzucałam na niego spojrzenie Dextera. Podobno chodzi o to, że w chwili podania piłki, zawodnik atakujący znajduje się za ostatnim z rywali. Należy dodać, że zawodnik znajduje się oczywiście na połowie przeciwnika. Chociaż tyle warto wiedzieć.
Takich określeń powszechnie używa się w żargonie piłkarskim dla określenia niektórych sytuacji. Nigdy nie jest za późno, aby terminy te opanować. Warto zapamiętać choć kilka z nich, aby nie narażać się rozjuszonym partnerom, ojcom czy kolegom. Wystarczy przecież, że zadam to najważniejsze pytanie, “A którzy to nasi?”
fot. www.pzpn.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU