Gospodarka Wojna

Polskie firmy żądają odszkodowań za lockdown. Morawiecki biegnie do Przyłębskiej po ratunek

Flickr.com/KPRM

Polskie firmy zaczęły domagać się od rządu odszkodowań za lockdown. W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który może to zablokować.

Jak tu nie wypłacić odszkodowań?

Szef polskiego rządu w swoim wniosku do TK domaga się stwierdzenia niekonstytucyjności art. 4171 par. 1 kodeksu cywilnego, w zakresie, w jakim pozwala sądom, które orzekają o odszkodowaniu, samodzielnie decydować, czy rozporządzenie o lockdownie było zgodne z konstytucją.

“To uprawnienie sądów dotąd nie budziło kontrowersji. Teraz premier chce, by zasądzenie odszkodowania od Skarbu Państwa było możliwe dopiero po tym, jak TK stwierdzi niekonstytucyjność aktu wykonawczego. “Nie ma żadnych racjonalnych podstaw” – przekonuje we wniosku – “żeby rozporządzeniom odmówić domniemania zgodności z ustawą zasadniczą”.

Co więcej, zdaniem szefa rządu obecne brzmienie art. 4171 to wręcz pułapka prawna: obywatel może czuć się zdezorientowany, czy w celu uzyskania rekompensaty od państwa powinien najpierw skierować przepis do trybunału, czy niekoniecznie”

– piszą na stronie dziennik.pl Piotr Szymaniak i Małgorzata Kryszkiewicz.

Wniosek jest wyłącznie reakcją na skierowane przez przedsiębiorców wezwania do zapłaty za wprowadzenie bezprawnych rozporządzeń, które w czasie epidemii zakazywały lub ograniczały prowadzenie działalności gospodarczej – mówi na łamach wspomnianego portalu mec. Jacek Dubois. – To pokazuje, jak instrumentalnie traktowani są przedsiębiorcy. Rada Ministrów, zamiast usiąść do stołu z tymi, którzy znaleźli się w naprawdę dramatycznej sytuacji, próbuje innymi drogami uchronić się przed wypłatą odszkodowań.

Co ciekawe, zdanie prawnika podzielają inni eksperci.

Ostatnie doświadczenia pokazują, że jeśli premier kieruje cokolwiek do TK, to nie po to, by rozwiązać problem, lecz by odsunąć go od siebie, traktując sąd konstytucyjny jako zamrażarkę, lub aby rękami sędziów załatwić legalizację wątpliwych konstytucyjnie pomysłów egzekutywy – twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie