Choć władza Prawa i Sprawiedliwości wydaje się uznawać pogorszenie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi za niebyłe, to nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w amerykańskim Kongresie powstaje list do premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego, w którym kongresmeni z komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów krytykują polskie ustawy sądowe i ustawę o IPN. Redakcji Wirtualnej Polski udało się dotrzeć do treści listu, którego inicjatorami są członkowie komisji z obydwu partii: przewodniczący komisji republikanin Ed Royce z Kalifornii i Ileana Ros-Lehtinen (Floryda) oraz demokraci Eliot Engel i Gregory Meeks (obaj z Nowego Jorku).
Zarzuty, jakie padają ze strony kongresmenów są najwyższej wagi. Już po pierwszym zdaniu widać, że amerykańscy urzędnicy są bardzo zaniepokojeni stanem państwa prawa w Polsce.
“Piszemy do Pana jako wieloletni zwolennicy silnych relacji polsko-amerykańskich, którzy są głęboko zaniepokojeni tym, że ostatnie polskie ustawy mogą oznaczać krok wstecz dla Polski jako historycznie silnego lidera demokratycznych reform i ochrony swobód” – piszą.
Amerykańscy deputowani uznają, że reformy PiS, demolujące funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju “podważają niezależność wymiaru sprawiedliwości, tłamszą wolność słowa i ograniczają wolność zgromadzeń”. Amerykanie nie wahają się przed użyciem mocnych słów także w odniesieniu do ustawy o IPN. W ślad za lutowym komunikatem Departamentu Stanu, stwierdzają, że akt “negatywnie wpłynął na strategiczne interesy i relacje” Polski z USA i jest “na rękę tym, którzy chcą podziałów w sojuszu NATO”. Według autorów listu, podpisana przez prezydenta Dudę ustawa ciężko narusza wolność słowa i “podważa demokratyczną wiarygodność Polski”.
Z tego, co udało się ustalić dziennikarzom Wirtualnej Polski, początkowo list ten miał mieć formę rezolucji całego Kongresu, jednak polskiej ambasadzie udało się zmienić jej formę “jedynie” w list otwarty, którego oficjalna publikacja ma się odbyć w najbliższy czwartek. Niewykluczone jednak, że takich form nacisku na polski rząd będzie więcej. Mówi się także o podobnym dokumencie, który wypłynie z amerykańskiego Senatu. Rozmówcy portalu podkreślają, że na lepsze stosunki z USA nie ma co liczyć dopóty, dopóki polski rząd nie zrozumie swoich błędów i nie wprowadzi działań eliminujących kontrowersyjne zapisy z polskiego prawa.
Źródło: Wirtualna Polska
fot. flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU