Polityka i Społeczeństwo

Polska zapłaci ogromne odszkodowania? Ten wyrok TSUE może być zabójczy dla finansów państwa

TVP i Ministerstwo Finansów mydli oczy nadwyżką budżetową. Fakty są jednak zupełnie inne
Fot. Flickr

Poprzez odmowę zastosowania się do tymczasowego mechanizmu relokacji uchodźców Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii – pisze Rzeczpospolita. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu.

Decyzja o obowiązkowej relokacji została podjęta w 2015 roku. Trzy wymienione powyżej kraje głosowały przeciwko i odmówiły jej wykonania ze względu na porządek publiczny i brak możliwości zweryfikowania, czy przyjmowane osoby nie stanowią zagrożenia. Polska miała przyjąć 6 tys. uchodźców. Nie przyjęła ani jednego.

Według orzeczenia, państwa członkowskie UE nie mogą, w celu uchylenia się od tego mechanizmu, zasłaniać się obowiązkami utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego. W ocenie TSUE nie można zgodzić się na sytuację, w której państwo członkowskie na podstawie jednostronnej oceny, odmawia wykonania decyzji o zastosowaniu mechanizmu relokacji – pisze Rzeczpospolita.

Polska, Czechy i Węgry mogą zapłacić kary finansowe lub odszkodowania. Jak informuje gazeta z wyroku TSUE wynika, że  możliwe jest ustalenie podstawy dla ewentualnej odpowiedzialności wobec innych państw członkowskich lub jednostek – To może pociągnąć za sobą roszczenia o odszkodowanie np. ze strony Niemiec, Grecji, a nawet samych uchodźców – czytamy.

Teraz tylko jeszcze tego brakuje, aby pół Unii Europejskiej wystąpiło z roszczeniami wobec Polski, bo przecież każdemu przydadzą się w czasie recesji pieniądze. Dane z Niemiec pokazują, że przyjęci uchodźcy dobrze się wdrażają na rynku pracy, a z Polski już wyjeżdżają Ukraińcy, którzy łatali dziury w zatrudnieniu i nie wiadomo, czy tu wrócą. Każda gospodarka prędzej czy później zacznie wracać do normalności, a wtedy może się okazać, że w Polsce brakuje rąk do pracy i nie będziemy mogli się rozwijać w normalnym tempie. W takiej sytuacji ręce uchodźców mogłyby pomóc w odbudowie państwa, ale nie pomogą.

Źródło: www.rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie