Kultura

Polecamy. 5 pasjonujących książek o sporcie

Obecnie rynek książek sportowych jest bardzo bogaty. Nie zawsze tak było. Bywały czasy, gdy nowe pozycje w działach „Sport” polskich księgarni pojawiały się tylko przy okazji ważnych turniejów – mundiali czy igrzysk. Teraz jest inaczej – rynek doczekał się głównie zalewu (auto)biografii sportowców, ale w ofercie są też książki poświęcone wielkim klubom. Dla polskiego czytelnika dostępne są najlepsze pozycje zagraniczne, ale też rodzimi autorzy nie zwlekają z wydawaniem swoich książek. Oto kilka tytułów książek o sporcie, które śmiało można polecić:
90 minut, Antal Vegh, wydawnictwo Iskry

Rewelacyjna powieść o piłce nożnej. Być może najlepsza piłkarska książka fabularna wszech czasów. Autor, pisarz i dziennikarz Antal Vegh, rozprawia się w niej z grzechami węgierskiego futbolu.

Książka zachwyca swoją formą – akcja toczy się w czasie meczu, którego stawką jest awans do wyższej ligi. Każdy rozdział to jedna minuta. Śledzimy dramatyczne wydarzenia na boisku, a zwroty fabularne są tu godne najlepszego thrillera. Równocześnie, dzięki pierwszoosobowemu narratorowi, którym jest jeden z piłkarzy, poznajemy mroczne kulisy węgierskiego futbolu. Całość połączona jest przez autora w perfekcyjny sposób, powieść idealnie oddaje piłkarski klimat. Dla kibiców – pozycja obowiązkowa.

Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk, Ronald Reng, wydawnictwo SQN

Bardzo ważna, przejmująca książka. Opowiada historię Roberta Enke, bramkarza reprezentacji Niemiec, który w listopadzie 2009 roku niespodziewanie popełnił samobójstwo. Wieść o śmierci zawodnika była prawdziwym wstrząsem, nie tylko w Niemczech. Sprawiła, że depresja wśród sportowców przestała być tematem tabu.

Enke bowiem przez długi czas ukrywał depresję. Na pierwszy rzut oka jego życie było szczęśliwe – tak naprawdę każdy trening, każdy mecz, ba – każdy dzień był dla niego koszmarem. Ale bał się, że publiczne przyznanie się do choroby wykluczy go z piłki. Bramkarz z depresją? To nie za duże ryzyko?

Dzięki książce dziennikarza Ronalda Renga uświadamiamy sobie, że depresja nie jest chwilowym dołem, a potworną, często śmiertelną chorobą, której nie wolno lekceważyć. Na szczęście rozumienie tego jest już coraz większe, ale jak wiele osób wciąż boi się przyznać, bądź spotyka się z bagatelizowaniem swojego stanu??

Igrzyska w Berlinie, Guy Walters, wydawnictwo Rebis

Rewelacyjna książka historyczna. Guy Wlaters w pasjonujący sposób opowiada o igrzyskach olimpijskich, które III Rzesza zorganizowała w 1936 roku. Święto sportu stało się tubą propagandową dla Adolfa Hitlera. Wielu dało się nabrać.

Z książki dowiemy się, jak doszło do wyboru Berlina na gospodarza igrzysk i poznamy niesamowite losy wielu sportowców,   których los związał z tymi zawodami. Zagościmy na sportowych arenach i w gabinetach polityków – wszystko bowiem pokazane jest w szerokim kontekście historycznym. Dodatkowo znajdzie się kilka polskich wątków, np. kierownika polskiej drużyny jeździeckiej, pułkownika Tadeusza Komorowskiego, którego olimpijska przeszłość okaże się istotna już osiem lat później, gdy jako generał Bór będzie negocjował zasady kapitulacji powstania warszawskiego…

Mike Tyson. Moja prawda, Mike Tyson, Larry Sloman, wydawnictwo SQN

Jedna z ciekawszych biografii sportowych. Obecnie jest ich na rynku mnóstwo, ale bohaterami znacznej ich części są wciąż aktywni zawodowo sportowcy. Tu mamy do czynienia z historią legendarnego boksera, w dodatku mocno kontrowersyjnego.

„Moja prawda” to obszerna cegiełka, ale warto do niej zajrzeć, gdyż w jej przypadku tytuł nie wydaje się tylko chwytem marketingowym. Gdyby ta książka była serialem, to takim, który puszcza HBO po 23.

Walki stulecia, Andrzej Kostyra, wydawnictwo SQN

Zbiór reportaży, dzięki którym znajdziemy się w samym środku najsłynniejszych walk bokserskich w historii. Także tej zamierzchłej, co stanowi niewątpliwy atut tej książki. Można bowiem poznać zarys dziejów dyscypliny. Tych kilkadziesiąt historii przybliża sylwetki najważniejszych postaci w dziejach boksu, a przy okazji pokazuje, że sport pisze niesamowite scenariusze. 

Autorem „Walk stulecia” jest Andrzej Kostyra, znany dziennikarz zajmujący się boksem. O jakość i merytoryka książki można być więc spokojnym.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie