W przyszłym roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące opodatkowania dochodu wypracowanego za granicą. Wielu Polaków zapowiada… zrzeczenia się obywatelstwa.
Niekorzystna zmiana
Pracujących za granicą Polaków oburza zapowiedź likwidacji obowiązującej od 2008 roku ulgi abolicyjnej. Jak informuje portal Money.pl, w samym Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Hadze od początku roku złożono już 74 wnioski o zrzeczenie się polskiego obywatelstwa. W styczniu aż 77 Polaków oddało polskie paszporty. Niepokoją się Polacy pracujący w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Norwegii, Belgii czy Holandii. Istnieje obawa, że będą musieli płacić większe podatki.
– Wielu polskich rezydentów uzyskujących dochody w tych krajach (m.in. marynarze, pracownicy delegowani) będą musieli zapłacić podatki również w Polsce – mówi w rozmowie z Money.pl doradca podatkowy Mariusz Makowski.
W uldze abolicyjnej chodzi o uniknięcie podwójnego opodatkowania w przypadku, gdy osoba uzyskuje dochody w kraju innym, niż jest rezydentem. Ogółem dochody zagraniczne są wykazywane w zeznaniu, a podatnik może go odliczyć od podatku polskiego.
– Ulga abolicyjna powoduje, że podatnik nie dopłaca podatku nawet jeśli zagraniczny podatek jest niższy niż w Polsce. Oczywiście konieczność rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce dotyczy jedynie rezydentów podatkowych – tłumaczy Marek Gadacz, partner w CRIDO, w rozmowie z portalem Innpoland.pl.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU