Zmiany w opodatkowaniu Polaków pracujących za granicą, przyczynią się do emigracji na stałe. W tym roku ćwierć miliona osób pozbyło się polskiego meldunku.
Rząd wyciągnął ręce po pieniądze rodaków pracujących np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii. Likwidacja ulgi abolicyjnej niesie za sobą płacenie przez niektórych Polaków pracujących za granicą podatków w Polsce. Dokładnie chodzi o rezydentów podatkowych, czyli osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce. Gdy podatnik pracuje przez parę miesięcy za granicą i wraca na krótki okres do Polski, ulga abolicyjna zwalniała z płacenia dodatkowego podatku w Polsce.
W tym roku ponad ćwierć miliona Polaków pozbyło się polskiego meldunku. Część z nich jest już poza granicami kraju. Rośnie liczba osób, które wybierają emigrację na stałe, a nie tylko dorywczą, żeby uzbierać trochę pieniędzy. Podatkowe decyzje rządu mogą ten trend pogłębić – informuje Money.pl.
Prof. Krystian Heffner, ekonomista, geograf i demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przeprowadził badania pokazujące, że tradycyjny zarobkowy ruch wahadłowy jest zastępowany w coraz większym stopniu stałą emigracją. Jako przykład podaje województwo opolskie, które traci ponad tysiąc osób rocznie. Z sprawą rządowych zmian w podatkach, ten trend będzie się pogłębiał w całej Polsce.
Money.pl podaje przykład Wielkiej Brytanii, gdzie kwota wolna od podatku wynosi 12,5 tys. funtów (ok. 62 375 zł) – W Polsce od tej kwoty będzie już musiał (po odliczeniu kwoty wolnej) oddać państwu 17 proc. podatku – pisze portal.
Źródło Money.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU