Gospodarka

Podatek cukrowy przemycany tylnymi drzwiami. Tak rząd chce ominąć prawo

PiS przestraszył się warszawiaków. Premier stawia pod znakiem zapytania kluczową inwestycję
fot. flickr/KPRM

W ustawę o podatku cukrowym ingerowały już koncerny spożywcze, rząd Stanów Zjednoczonych i lobbyści. Okazuje się, że nowa danina ma być wprowadzona bez żadnego trybu – informuje Rzeczpospolita.

Droga do uchwalenia podatku cukrowego jest bardzo wyboista. W połowie lutego z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz spotkał się sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Wilbur Ross. Według informacji Gazety Wyborczej na spotkaniu był poruszany temat podatku cukrowego, a w tle były interesy Coca-Coli oraz Pepsi. Coca-Cola domagała się m.in. wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego. W ciągu kilku miesięcy z ustawy wyparowało kilka kategorii produktów: suplementy diety, jogurty smakowe czy część soków.

Rząd wprowadza podatek cukrowy w ustawie covidowej – pisze Rzeczpospolita. W opinii prawników, ustawodawca rażąco narusza zasady stanowienia prawa, wprowadzając daninę bez żadnego trybu. Mowa o rozwiązaniach zawartych w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 i po jej ustaniu. Przepisy ustawy mówią o zmianie niektórych ustaw w celu promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, a te wprowadzają podatek cukrowy – czytamy. Sęk w tym, że prace nad ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów nadal trwają. 

Jak pisze Rzeczpospolita, rząd planuje jednym projektem ustawy znowelizować akt prawny, który nie obowiązuje i nie jest uchwalony. Nie mówiąc o podpisie Andrzeja Dudy. Adwokat dr. Karol Pachnik mówi, że nowelizacja ustaw nieobowiązujących jest możliwa tylko wtedy, gdy zostały uchwalone, ogłoszone w Dzienniku Ustaw, ale nie weszły w życie ze względu na vacatio legis – Nie tak tak dawno politycy lansowali tezę, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostaną opublikowane, nie obowiązują – przypomina.

Na planach rządu suchej nitki nie zostawia dr. Joanna Uchańska – Nie ma żadnych wątpliwości, że taki rodzaj procedowania przepisów jest sprzeczny z zasadami rzetelnej legislacji i techniki prawodawczej – mówi gazecie. Identyczne zdanie ma mecenas Radosław Żuk – Niedopuszczalny jest zabieg legislacyjny, który planuje ustawodawca – podkreśla.

Źródło Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie