Gospodarka

PiS tego nie przewidziało? Rewolucja w wymiarze sprawiedliwości uderza w polską gospodarkę

Premier Morawiecki najwyraźniej kpi z Polaków. Fikcja odchudzania rządu
Fot. Flickr
To, co dzieje się wokół polskich sądów, jest groźne nie tylko dla biznesu, ale też dla całego państwa – mówią Rzeczpospolitej przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców. Rewolucja mająca na celu przejęcie sądów, nazywana dla niepoznaki “reformą” zaczyna odstraszać biznes. 
Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawcy RP – Sprawy naszych przedsiębiorców ciągną się coraz dłużej. Kuleją inwestycje, bo inwestor idzie z kapitałem tam, gdzie jest bezpiecznie. Tam, gdzie ma pewność, że jego ewentualny spór zostanie szybko i uczciwie rozstrzygnięty – gorzko stwierdza. W podobnym tonie wypowiada się prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kazimierczak – (…)to, co się dzieje, oczywiście ma wpływ na prowadzenie działalności gospodarczejmówi Rzeczpospolitej.
 
Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan używa dużo dosadniejszych słów – Straciliśmy cztery lata. Mogliśmy reformować sądy, skracać czas postępowań, poprawiać sprawność wydawania wyroków. Nie posunęliśmy się w tych sprawach ani o krok. W jego opinii nieco łatwiej w tej trudnej sytuacji mają duzi inwestorzy opleceni renomowanymi kancelariami prawnymi – Często są partnerem dla rządu, który ich słucha, bo na przykład przeniesienie za granicę fabryki samochodów może wstrząsnąć gospodarką, a przynajmniej jej segmentem. Średni i mały inwestor nie może na to liczyć. Jego ryzyko jest większe – tłumaczy na łamach gazety. 
 
Rzeczpospolita przytacza także światowe rankingi. W tworzonym przez Bank Światowy rankingu Doing Business, oceniającym kraje pod względem warunków stwarzanych biznesowi Polska spadła na 40 miejsce i był to trzeci kolejny spadek. W zestawieniu wolności gospodarczej prowadzonemu przez The Heritage Foundation i “The Wall Street Journal”, Polska także od trzech lata spada. O pięć miejsc spadliśmy w rankingu percepcji korupcji przygotowywanym przez Transparency International – Kilka krajów, w tym Węgry, Polska i Rumunia podjęło działania mające na celu osłabienie niezależności sądów, co osłabia ich zdolność do ścigania przypadków korupcji na wysokim szczeblupisze TI. 
 
Warto tu zaznaczyć, że opinie organizacji oraz przytoczone rankingi są zebrane kilka chwil po uchwale Sądu Najwyższego. Już w zeszłym tygodniu w sądach zaczęto odstępować od orzekania w składach sędziowskich, które mogą ulec podważeniu przez obronę oskarżonego. To jest uwertura do tego co czeka biznes w tym roku w przypadku np. spraw gospodarczych, a w tych wszystkich zestawieniach chyba przestaniemy się mieścić.
 
Źródło: www.rp.pl/Biznes

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie