Polityka i Społeczeństwo

Opozycja z coraz większym poparciem. PiS nie powstrzyma już tego trendu? [SONDAŻ]

Prezydent Trzaskowski

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl pokazuje, że PiS może przegrać kolejny wybory parlamentarne. Wszystko to za sprawą KO, które rośnie w siłę. Ponadto dobry wynik uzyskują inne siły polityczne, które stałyby się naturalnymi koalicjantami dla KO.

Czy KO wygra kolejne wybory?

Liderem sondaży pozostaje PiS (a dokładniej Zjednoczona Prawica), ale istnieje szansa, że w przyszłości zapłaci gorzką cenę za swoje niskie zdolności koalicyjne. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Po pierwsze, poparcie dla PiS wpadło w pewien trend boczny. W nowym badaniu chęć zagłosowania na partię rządzącą zadeklarowało aż 39 proc. respondentów. W poprzednim sondażu zanotowała ona identyczne poparcie.

Drugie miejsce zachowuje Koalicja Obywatelska (KO), którą popiera 21 proc. wyborców, ale to już o 2 proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Zapewne jest to nadal efekt Rafała Trzaskowskiego, który w walce o prezydenturę osiągnął bardzo dobre wyniki zarówno w I jak i II turze.

W badaniu uwzględniono też start w wyborach ugrupowania Szymona Hołowni. Na ruch Polska 2050 mogłoby ponoć zagłosować 20 proc. badanych (wcześniej 23 proc). Hołownia ze swoimi ludźmi byliby naturalnymi koalicjantami KO.

Dalej robi się jeszcze ciekawiej, bowiem Lewica, choć spadła już z podium, może zdobyć 9 proc. poparcia (poprzednio 6 proc.), zaś Konfederacja 7 proc. (poprzednio 9 proc.).

Co ciekawe, z Sejmu mogłoby wylecieć PSL, bowiem ludowcy nie przekraczają progu wyborczego. Tyle że to partia z reguły niedoszacowana w sondażach, więc nadal jest szansa, że ostatecznie w Sejmie zobaczylibyśmy posłów tego ugrupowania.

Co to wszystko oznacza?

W praktyce to wszystko mogłoby przełożyć się, że sukces KO i jej koalicjantów. Co prawda, w Sejmie konieczny byłby potem szeroki front antypisowski, ale to – w kontekście obecnych nastrojów – wydaje się tylko formalnością.

Sondaż zrealizowano metodą CAWI w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1081.

Źródło: wpolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie