Próba zakneblowania mediów nowym podatkiem jest niekonstytucyjna. Podwójne opodatkowanie jest bezprawne – pisze “Rzeczpospolita”.
Przez ostatnie 24 godziny przez media przetoczyła się fala protestu pod hasłem “Media bez wyboru”. To odpowiedź na próbę obłożenia drakońskim podatkiem mediów ujawniających rządowe afery. Złośliwi pisali wczoraj w mediach społecznościowych, że PiS doprowadził do tego, iż znowu z rana nie ma Teleranka. To oczywiste nawiązanie do wprowadzenia stanu wojennego.
Media zapłacą daninę od przychodów, chociaż mają już CIT od dochodów. A podwójne opodatkowanie jest bezprawne – informuje dzisiejsze wydanie “Rzeczpospolitej”.
Zaproponowany przez Ministerstwo Finansów podatek będzie liczony od przychodów z reklam uzyskiwanych przed nadawców telewizyjnych, radiowych, wydawców prasy czy operatorów platform internetowych – Spowoduje to podwójne opodatkowanie tych podmiotów. Nowa danina nazwana jest wprawdzie składką, ale ma wszystkie cechy konstrukcyjne podatku. A przecież media płacą już od wpływów z reklam CIT, czyli podatek dochodowy – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Łukasz Czekański, doradca podatkowy.
Gazeta przypomina, że polskie orzecznictwo sądowe piętnuje takie “standardy”. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 października 2020 r. podkreślił, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami. To jeden z przykładów, jakie przytacza dziennik.
W sprawie podwójnego opodatkowania wypowiadał się również Trybunał Konstytucyjny w 2014 roku. TK zaznaczył, że ustawa zasadnicza nie wprowadziła zasady zakazu podwójnego opodatkowania, ale potencjalna niezgodność z konstytucją może wynikać z tego, że jest nadmierną (nieproporcjonalną) ingerencją w prawa majątkowe podatnika czy też narusza zasady sprawiedliwości opodatkowania.
Źródło Rzeczpospolita
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU