Do Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął subsydiarny akt oskarżenia. Przewijające się w nim nazwiska polityków Zjednoczonej Prawicy robią wrażenie.
Sprawa dotyczy PiS-owskiego spotu z 2018 r. pt. “Bezpieczny samorząd”, którego treść uderzała w migrantów. W ocenie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK), spot nawoływał do nienawiści i był powielany przez polityków Zjednoczonej Prawicy. W 2018 r. do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie, ale ta umorzyła postępowanie. Sąd po złożonym zażaleniu nakazał zajęcie się sprawą, ale ponownie doszło do skasowania postępowania. W takim przypadku skarżącym przysługuje złożenie tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia.
Jak informuje “Gazeta Wyborcza” wśród oskarżonych jest m.in. Krystyna Pawłowicz, Beata Kempa, Mariusz Błaszczak, Piotr Gliński, którzy udostępniali w mediach społecznościowych skandaliczny spot. Sprawę będzie rozpatrywał Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa.
– Gdy zobaczyłem ten spot, zaakceptowany i promowany przez przodujących polityków PiS-u, uznałem, że trzeba zareagować. Dotyka mnie bezpośrednio, ponieważ moi przodkowie pochodzą z Bliskiego Wschodu, a ten film uderza właśnie w osoby o takim pochodzeniu etnicznym – mówi “Wyborczej” Rafał Gaweł z OMZRiK.
Rafał Gaweł dodaje, że Ośrodek złożył wnioski o uchylenie immunitetów sędziowskich, poselskich i europarlamentarnych. Jak mówi “Wyborczej”, aktualnie zbierane są dowody na powielanie spotu przez innych polityków Zjednoczonej Prawicy. Jeżeli dojdzie do skazania Kempy, Glińskiego czy Błaszczaka, wtedy OMZRiK pójdzie za ciosem i posadzi na ławie oskarżonych kilkuset prawicowych polityków. – Rodzi to potencjalnie efekt polityczny: osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, nie mogą kandydować w wyborach – podkreśla.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU