Gospodarka

Panie premierze, gdzie są pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2?

Gdzie są pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2?

To jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że Polska dostaje też pieniądze za handel uprawnieniami do emisji CO2.

To są spore pieniądze. Najpierw do końca 2020 roku do budżetu trafiło 20 mld zł ze sprzedaży emisji C02. W 2021 roku – ok. 25 mld. Próbują udawać, że te pieniądze trafiają gdzieś do UE. Taka jest narracja. Prawda jest podzielona. Mamy trochę za mało praw emisyjnych dla wszystkich odbiorców. W związku z tym nasz przemysł energochłonny częściowo musi dokupywać. Ale mamy gros emisji, czyli takie, które jako państwo dostajemy za darmo, albo takie, którymi państwo handluje, a dochód trafia do budżetu – mówi Katarzyna Lubnauer.

– Te pieniądze powinny być zainwestowane. Do tej pory to ok. 50 mld zł. A prognoza na najbliższą dekadę to 100 mld i więcej w zależności od cen uprawnień do emisji. Co się z tymi funduszami dzieje? Większość nie idzie na pomoc, na inwestycje zero – i niskoemisyjne, czyli na to, żeby zapewnić ludziom tanie źródła ciepła i prądu. Większość tych środków idzie na wyrównywanie strat firmom, które są uzależnione od węgla. Dopytywałam o to niedawno na komisji energii i taką informację otrzymałam od przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska: 60 proc. tych pieniędzy idzie na wyrównywanie strat firmom, które nie zmniejszyły swojej emisyjności i dziś wciąż dokupują znaczne ilości praw do emisji CO2 – dodaje Zielińska.

Oczywiście środki te rząd powinien inwestować, reformować nasz system energetyczny. Tyle że tego nie robi albo robi nieskutecznie. I to właśnie skutkuje problemami, jakie dotykają teraz wszystkich konsumentów.

Źródło: NaTemat.pl, Forum Energii


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie