Zaraz miną dwa tygodnie chaosu związanego z wprowadzeniem “Polskiego ładu”. Ekonomista Rafał Mundry wymienia trzy grzechy pierworodne reformy podatkowej.
Zaraz miną dwa tygodnie podatkowego chaosu, jaki rząd sobie i obywatelom zafundował wprowadzając na wariackich papierach “Polski ład”. Już na początku roku niesprawiedliwie po kieszeni dostali nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych. Pracownicy skarbówki alarmują, że wprowadzone przepisy nowej reformy podatkowej są niejasne i mają problem z ich interpretacją. Jak to bywa w przypadku wprowadzania aktów prawnych przez Zjednoczoną Prawicę, na horyzoncie majaczy pierwsza nowelizacja ustawy.
Gościem TVN24 był ekonomista Rafał Mundry, który opisał swoje spostrzeżenia na temat “Polskiego ładu”. Zawarł je w w formie trzech grzechów pierworodnych. Pierwszym jest skomplikowany system, jaki wprowadzono.
– Ta ustawa została przegłosowana 2 miesiące temu, ma ponad 700 stron i ta materia nie jest łatwa. Ustawa zawiera w sobie wiele odnośników do innych ustaw, wiele skomplikowanych wzorów, których nie da się łatwo obliczyć na kalkulatorze, tylko potrzeba do tego wziąć arkusz kalkulacyjny i dobrego eksperta, księgowego, który powie nam, jak liczyć w tym roku podatki – powiedział w TVN24.
Drugim grzechem jest marketingowa nazwa – Polski Ład to nazwa marketingowa. Nazywajmy rzeczy po imieniu: to jest reforma ordynacji podatkowej. Jestem zaskoczony i zdziwiony, że te słowa “reforma ordynacji podatkowej” zniknęły z dyskursu medialnego, tylko używamy nazwy marketingowej – mówił Rafał Mundry.
Ekonomista pytany był o zasadność o wprowadzania tak radykalnych zmian z dnia na dzień – To jest mój trzeci grzech pierworodny, czyli za mało czasu na wprowadzenie – tłumaczył. Jak dodał Mundry, w życie w piątek weszło rozporządzenie szefa resortu finansów, które zmienia zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Prawicy już grzmią, że rozporządzeniem nie można zmienić ustawy – Prawdopodobnie przed nami kolejna nowelizacja ustawy Polski Ład, czyli zmiany ordynacji podatkowej. Dla mnie to jest niewyobrażalne – powiedział ekonomista.
Źródło: TVN24.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU