Gospodarka

Ostateczny koniec “umów śmieciowych?” Wiemy, kiedy to nastąpi i na jakich zasadach

Polski Ład to rewolucja na rynku pracy. Rząd chce wprowadzić jednolity kontrakt i zlikwidować “umowy śmieciowe”. W pierwszym etapie chodzi o ozusowanie umów zlecenie. Co zaś z umowami o dzieło? Ponoć mają zostać zachowane w obecnym kształcie.

Umowa o dzieło pozostanie

Jarosław Gowin już wcześniej zapowiedział, że dojdzie do likwidacji różnic w oskładkowaniu umowy zlecenia i umowy o pracę. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od stycznia 2022 r.

W praktyce może to oznaczać likwidację sporej części umów zleceń.

– Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku – powiedział tydzień temu Gowin.

Umowy o dzieło

Co jednak z umowami o dzieło? Te mają pozostać w obecnym kształcie. Przynajmniej tak uważa wicepremier Jarosław Gowin, który od dawna broni tego typu umów.

Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne – powiedział.

Samo ozusowanie umów zleceń może jednak uderzyć w rynek pracy. Możliwe, że część firm (np. sieci kin czy supermarketów) wprowadzi z czasem kasy samoobsługowe, co pozwoli im zwolnić pracowników, którzy dotąd pracowali na bazie umów zleceń.

Powód? Dziś i tak wiele osób kupuje bilety do kina przez internet. Kasy bezobsługowe to krok w tym kierunku. W sklepach tak samo sporo klientów woli płacić za towary za pomocą kas bezobsługowych. Jeden pracownik może pilnować kilka takich kas. Dla firmy to czysty zysk. Dla rządu? Problem z rosnącym bezrobociem.

Źródło: pit.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie