Są zbulwersowani doniesieniami o horrendalnie wysokich zarobkach i nagrodach w niektórych instytucjach i urzędach państwowych. Są rozgoryczeni i sfrustrowani oraz czują się wykluczeni z ekonomicznie i społecznie. Uważają także, że ich los nikogo nie obchodzi, a deklarowane przez rządzących wsparcie pozostaje obietnicą bez pokrycia. Polscy seniorzy oczekują realnych działań i poprawy ich sytuacji nie w perspektywie roku 2030 ale tu i teraz.
Takie zarzuty wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości znalazły się w otwartym liście Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, skierowanym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej w połowie lutego. Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca ZG PZERiI zwraca uwagę na to, że sytuacja emerytów jest coraz gorsza, że ceny rosną, a zapowiedzi specjalnego dodatku dla emerytów 500+ okazały się pustą obietnicą rządu. W liście do rządu przedstawiono także spis najpilniejszych działań, jakie rząd Mateusza Morawieckiego powinien podjąć wobec tak dużej grupy społecznej. Emeryci oczekują:
- zagwarantowania ustawowo minimalnej kwoty waloryzacji
- podwyższenia najniższych emerytur i rent co najmniej do poziomu minimum socjalnego
- średniej emerytury na poziomie nie mniejszym niż 50-60 proc. średniej krajowej płacy
- bezpłatnych leków dla wszystkich emerytów
“My, obywatele w wieku 60 i więcej lat, stanowimy blisko jedną czwartą społeczeństwa polskiego. Jesteśmy ostoją tradycji i historii naszego kraju, przekazujemy młodszym pokoleniom wartości, w których sami byliśmy wychowywani: patriotyzm, solidarność. Przedstawiamy sobą ogromny kapitał społeczny i polityczny. Zasługujemy na szacunek i godne życie. Oczekujemy, że nasze potrzeby zostaną dostrzeżone, że rok 2018 będzie przełomowy, jeśli chodzi o przestrzeganie praw starszych obywateli naszego kraju” – czytamy w liście. Coraz głośniej też słychać o możliwym proteście środowiska.
Co na to rząd? W odpowiedzi na pytanie portalu Superbiz.pl głos zabrała minister Rafalska, która powiedziała: Rozumiem, że waloryzacja nie jest satysfakcjonująca, ale w tym roku przeznaczamy na nią najwyższą od lat kwotę prawie 6 mld zł. Cały czas dźwigamy ciężar przywrócenia niższego wieku emerytalnego. Na bardziej intensywne wydatki dla seniorów będzie nas stać dopiero w 2019 r.
Inaczej mówiąc, na lepsze traktowanie seniorów pieniędzy nie ma, bo priorytetowe okazało się nieracjonalne ale polityczne korzystne przywrócenie niższego wieku emerytalnego. Emeryci muszą zatem poczekać na swoją kolej.
Źródło: Superbiz.pl
Fot. KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU