Ostatni tydzień przyniósł wysyp sondaży, które często stały ze sobą w jawnej sprzeczności, co jednak nie przeszkadza w wyciągnięciu interesujących wniosków odnośnie kształtowania się polskiej sceny politycznej, ponieważ równolegle miejsce mają dwa zjawiska: jedno ugrupowanie powraca z zaświatów, inne odchodzi w niebyt…
Sondażowa kolejka górska
W środę pojawiły się dwa badania stanowiące dowód dla wszystkich wierzących w spiskowe teorie dotyczące sondażowni, związane z ich dyspozycyjnością wobec „zleceniodawców”. No bo jak wytłumaczyć tak duże różnice w poparciu dla SLD i .N występujące w tych prognozach wyborczych? Badanie Ibris dla onet.pl stało się źródłem ogromnej radości w obozie pozaparlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdyż dawało mu aż 9,4 proc. (wzrost o 2,8 punktu proc.) poparcia windując go na ostatnie miejsce podium, natomiast .Nowoczesna lądowała pod progiem wyborczym notując niespełna 4,5 proc poparcia (spadek o 1,6 punktu).
Nastroje musiały ulec diametralnej zmianie po opublikowaniu przez TVN ich własnych badań zrealizowanych przez Kantar Millward Brown, gdzie SLD cieszy się … 3 proc. poparciem i traci 5 punktów! Za to partia Katarzyny Lubnauer ma się całkiem nieźle i uzyskuje 8 proc. Skąd takie różnice? Można je wytłumaczyć odbywającym się właśnie przetasowaniem na obrzeżach polskiej sceny politycznej i rozpoczynającej się wędrówce ludów pomiędzy SLD a .N. Być może ankieterzy Kantar nie zdążyli jeszcze uchwycić tej zmiany, na co mogą wskazywać kolejne sondaże, w których Sojusz wyprzedził .Nowoczesną.
Warto zaznaczyć, że w ww. sondażach PiS utrzymuje bardzo wysokie poparcie i znaczną przewagę nad PO.
W badaniu Pollster dla se.pl partia rządząca uzyskuje 47 proc. , a PO 19 proc. Jak widać wciąż trwające zamieszanie międzynarodowe szczególnie nie przeszkodziło PiS, a nawet pomogło, bo w sondażu dla TVN zyskuje 2 punkty proc.
Tydzień podsumował sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl: partia Kaczyńskiego uzyskuje w nim ponad 50 proc. poparcia (wzrost o 1,5 punktu), co pozawalałby na zdobycie większości zdolnej odrzucać prezydenckie weto. Warto odnotować znaczący wzrost PO bo aż o 2,3 p.p., który dał jej 23 proc. poparcia. Należy zauważyć, iż wyniki te nie uwzględniają niezdecydowanych, co w porównaniu z innymi sondażami zwiększa wartości poparcia dla wszystkich partii.
W tym badaniu .Nowoczesna spada poniżej progu wyborczego z wynikiem tylko 4,1 proc. , a SLD pewnie zmierza do parlamentu ciesząc się prawie 6 proc. poparciem.
Krytykowany Duda zyskuje
Podpisanie nowelizacji ustawy o IPN nie zaszkodziło Dudzie. W sondażu przeprowadzonym przez Ibris dla „Rzeczpospolitej” pracę prezydenta pozytywnie ocenia 57 proc. ankietowanych po wzroście aż o 8 p.p. Odmiennego zdania jest 38 proc. badanych i jest to spadek o 6 p.p. Powodów do zmartwień nie powinien mieć również premier Morawiecki. Jego pracę na nowym stanowisku dobrze oceniło ponad 55 proc. ankietowanych, a źle – 30 proc. Premier od poprzedniego sondażu zyskał ponad 2 pkt proc. pozytywnych ocen, ale przybyło mu jednocześnie ponad 6 pkt proc. ocen negatywnych.
W sondażu CBOS-u ci dwaj politycy cieszą się największym zaufaniem.
Jednak Andrzej Duda nie może być w pełni zadowolony, ponieważ badanie dotyczące jego ważnej inicjatywy związanej z referendum konstytucyjnym nie wypada dla niego najlepiej. Okazuje się, iż słyszało o nim tylko … 40 proc. badanych, a udział w nim zadeklarowało niespełna 20,1 proc. badanych. Zapowiada się więc zapewne duża ofensywa informacyjna prezydenta. Może warto wykorzystać do tego Polską Fundację Narodową?
Ocena kryzysu międzynarodowego
Co sondaże mówią o najpoważniejszym od lat kryzysie dyplomatycznym? TVN24.pl spytał Polaków o ocenę pamiętnych słów premiera Morawieckiego. Według ponad połowy badanych szef rządu nie powinien użyć tych słów.
Aż 73 proc. badanych uważa, że stosunki polsko-izraelskie pogorszyły się, a postrzeganie naszego kraju za granicą uległo pogorszeniu:
I wskazują jednocześnie, że rząd powinien postawić przede wszystkim na edukację prezentując polską historię za granicą.
Ale jak widać po sondażach poparcia, problem ten nie jest dla Polaków szczególnie istotny.
Jaka Komisja i Ustawa Reprywatyzacyjna
Polacy wypowiedzieli się na temat pracy komisji reprywatyzacyjnej. CBOS spytał badanych, jak oceniają jej pracę. Największy z nich odsetek, bo aż 38 proc. nie ma w tej sprawie zdania, natomiast ocena pozytywnych ocen przeważa nad negatywnymi.
Jeszcze więcej osób nie ma pojęcia, czy chciałaby uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, wynika z badania SW Research dla rp.pl .
To pokazuje albo brak zainteresowania tematem albo po prostu zawiłość materii.
Niemcy na prawo
Na koniec warto odnotować jeden sondaż przeprowadzony za naszą zachodnią granica. W badaniu przeprowadzonym dla Bild skrajna Alternatywa dla Niemiec (AFD) po wzroście o 1 punkt proc. z poparciem 16 proc. wyprzedziła socjaldemokratów z SPD, którzy po spadku o jeden punkt proc. uzyskali 15,5 proc. poparcia..
Na prowadzeniu znajduje się CDU/SCU, które uzgodniło warunki nowej koalicji z SPD. Na chadeków swój głos oddałoby 32 proc. badanych – więcej o 2,5 pkt. proc. niż w poprzednim badaniu. To wynik gorszy o niecały jeden punkt proc. od tego, jaki CDU/CSU uzyskało we wrześniowych wyborach. Tymczasem poparcie dla SPD spadło z wyborczego poziomu 20,5 proc. niemal o jedną czwartą – o 5 pkt. proc.
Źródło: onet.pl se.pl DoRzeczy.pl rp.pl fakt.pl wp.pl tvn24.pl
Fot.: Flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU