Do tej pory informacji o ponownych zakażeniach koronawirusem było niewiele. Lekarze ostrzegają, że takich przypadków jest coraz więcej.
Świat obiegają informacje o nowych mutacjach koronawirusa. Szczep brytyjski, południowoafrykański czy mutant z Amazonii, to w tej chwili najbardziej zaraźliwe odmiany koronawirusa. Eksperci uspokajają, że szczepionki dostępne na rynku są skuteczne w starciu z tymi mutacjami. Niepokojąco jednak brzmią informacje o ponownych zakażeniach koronawirusem. Do tej pory takich przypadków było niewiele.
Są znane przypadki, że ludzie po przechorowaniu w ubiegłym roku COVID-19, w tym roku na nowo zaczynają chorować i mają potwierdzone zakażenie albo tym samym wariantem, albo nowym – mówiła w radiu TOK FM dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Lekarka ostrzega, że osoby które przeszły zakażenie, cały czas powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przechorowanie COVID-19 nie oznacza, że gdy znów się zakazimy, to chorobę przejdziemy łagodniej. Tym bardziej, że od ubiegłego roku wirus przeszedł wiele mutacji.
Ekspertka mówiła także, jak i gdzie dochodzi najczęściej do zakażeń. Z jej doświadczenia lekarskiego wynika, że najwięcej zakażeń jest z kontaktów domowych. Wirusa ktoś do domu przynosi – Albo nauczyciel ze szkoły, albo jakiś młody aktywny człowiek, który poszedł sobie na imprezkę – mówiła dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska.
Źródło TOK FM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU