Niemiecka prasa szeroko komentuje porozumienie w sprawie mechanizmu “pieniądze za praworządność” – Z tygrysów zostały futrzane dywaniki – pisze FAZ.
“Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) w swoim komentarzu podkreśla, “że pieniądze okazują się być najlepszym argumentem” – Wypłaty ze wspólnej kasy będą w przyszłości uzależnione od norm praworządności. Ten mechanizm pozostał nienaruszony. Jedynie jego zastosowanie odsuwa się nieco w czasie – pisze niemiecki dziennik. – Z obu tygrysów zostały więc futrzane dywaniki przed łóżkiem – ocenia FAZ w kontekście buntowniczych nastrojów w Warszawie i Budpeszcie.
Z kolei “Sueddeutsche Zeitung” pisze, że niezależnie od tego jak skończy się spór o warunkowość, Polska nic na tym nie zyska. Autor komentarza podkreśla, że radykalizacja Polski ma podłoże o charakterze walki o władzę i schedę po Jarosławie Kaczyńskim. Centolewicowy dziennik pisze o rywalizacji między premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem sprawiedliwości, charakteryzując Zbigniewa Ziobrę jako “szefa radykalnego, prawicowo-narodowego, katolickiego obozu”.
Gazeta zarzuca Kaczyńskiemu i Ziobrze likwidację państwa prawa, agitację przeciwko gejom i lesbijkom oraz walkę z rzekomym dyktatem Berlina i Brukseli. Podkreśla także, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej i odrzuca zastosowanie weta.
Rządy Węgier i Polski próbują obejść liberalne, fundamentalne wartości Europy – pisze “Die Zeit”. Węgierski premier obrywa najmocniej – Orban stworzył na Węgrzech “nieliberalną demokrację”, a teraz chce rozszerzyć strefę walki i wyrugować liberalizm także z UE – pisze tygodnik. Autor zwraca uwagę, że Unia Europejska jest zdeterminowana, by odnowić wspólnotę wartości i walczyć z antyliberalizmem.
Źródło Deutsche Welle
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU