W sobotniej audycji radiowej Trójki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przedstawiał znane szerokiej publice stanowisko rządu tyczące się kryzysu związanego z wpłynięciem do Sądu Najwyższego pisma prezydenta Andrzeja Dudy informującego 15 sędziów o ich przejściu w stan spoczynku w imię ustawy o SN z 3 kwietnia. Wg art. 111 tej ustawy w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Politycy PiS robią co mogą, by usprawiedliwić zapis wyraźnie niezgodny z Konstytucją RP. Taką też retoryką posłużył się w Trójce Michał Dworczyk.
https://twitter.com/polskieradiopl/status/1015554222413242370
Szef KPRM stwierdził tam: „Do tej pory sędziowie przechodzili w stan spoczynku w wieku 70 lat, a teraz – w wieku 65 lat, tak jak wszyscy Polacy. Sędziowie nie są żadną inną grupą”.
Słowa Michała Dworczyka mają jednak niewiele wspólnego z prawdą. Po pierwsze, na emeryturę przechodzi się spełniając m.in. kryterium wieku, o ile się na nią chce przejść. Po drugie zaś poseł z grona „wszystkich Polaków” wyjął grupę… do której sam należy.
W ławach poselskich klubu Prawa i Sprawiedliwości zasiada ponad 50 posłów w wieku powyżej 60 lat. Najsłynniejszy z nich, Jarosław Kaczyński ma lat 69 i „w stan spoczynku” nie ma najmniejszego zamiaru przejść, przynajmniej jeśli chodzi o polityczną emeryturę. Podobnie zapewne Ryszard Terlecki (68l.), Antoni Macierewicz (69.), Stanisław Piotrowicz (65l.), czy sama pani Krystyna Pawłowicz (66l.)
Czy więc wg szefa KPRM sam Jarosław Kaczyński nie jest Polakiem? Oczywiste jest, że poseł próbując uwiarygodnić zastosowanie zapisów ustawy będącej w wyraźnej sprzeczności z Konstytucją RP chciał odwołać się do znanego motywu zwykłych „Polek i Polaków” i nie myślał w tym momencie o kaście poselskiej. Nikt o dobrej woli nie będzie kazał też usuwać się często profesjonalnym parlamentarzystom w cień ze względu na osiągnięcie granicy wieku emerytalnego. Butą więc było niefortunne sformułowanie posła, z jednej strony wynoszące posłów ponad zwykłych obywateli, sugerujące ponadto, że ktokolwiek na emeryturę może być wysłany mimo woli.
fot. flickr/Sejm RP
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU