Polityka i Społeczeństwo

Nie będzie riposty Trybunału Konstytucyjnego na wyrok TSUE. Julia Przyłębska ogłosiła decyzję

Trybunał Konstytucyjny badał na wniosek Zbigniewa Ziobry, czy mechanizm warunkowości – tzw. „pieniądze za praworządność” – jest zgodny z polską konstytucją. Mechanizmem warunkowości zajmowało się też TSUE.

W środę Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Zbigniewa Ziobry w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości. Chodzi o zasadę, według której unijne fundusze są należne tylko tym krajom, w których przestrzegane są zasady praworządności. Według Ziobry to rozwiązanie jest sprzeczne z polską konstytucją. Minister nazywa mechanizm „szantażem i przemocą ekonomiczną”, które stosuje Komisja Europejska, by „wymusić zmiany w w dowolnym obszarze pod pretekstem praworządności”.

Z taką interpretacją nie zgadza się opozycja.

Taki mechanizm warunkowości w przyznawaniu środków unijnych jest jak najbardziej niezbędny. Potrzebujemy, bazując na doświadczeniach ostatnich sześciu lat, wszelkich możliwych mechanizmów, które będą weryfikowały i gwarantowały to, że olbrzymie środki pomocowe będą trafiały do Polek i Polaków, a nie, że będą rozkradane przez złodziei – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

TK rozpoczął rozpatrywanie wniosku o godzinie 9. Sprawę pełen skład Trybunału, pod przewodnictwem Julii Przyłębska. Sprawozdawcą sprawy jest sędzia Stanisław Piotrowicz. Do sprawy nie przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. Ok. godziny 10:30 TK podjął decyzję o… odroczeniu rozprawy.

Trybunał Konstytucyjny postanowił odroczyć rozprawę, termin zostanie wyznaczony z urzędu – oświadczyła Julia Przyłębska.

W środę rano swój wyrok ws. mechanizmu warunkowości wydało TSUE. Organ odrzucił skargę Polski i Węgier i tym samym potwierdził, że mechanizm nie jest niezgodny z unijnymi traktatami. Ta decyzja może oznaczać dla Polski utratę 770 mld zł z unijnych funduszy.

Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa – stwierdzili sędziowie TSUE.

Czytaj również:

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie