Polityka i Społeczeństwo

Nauczyciele mają dość. Jest sprzeciw wobec pomysłów Czarnka. “Nie chcemy szkoły opartej na strachu”

screen YouTube/ TVP Info

15 nauczycieli, którzy zostali wybrani w poszczególnych latach na Nauczycieli Roku, zaapelowało do polityków o wzięcie pod uwagę ich wątpliwości związanych ze zmianami w edukacji.

Reforma Czarnka

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował 7 grudnia, że 14 grudnia Sejm zajmie się projektem nowelizacji dotyczącej kuratorów oświaty. Następnego dnia dodał jednak, że wycofuje się z “przepisu zwiększającego liczbę członków komisji, jeśli chodzi o stronę kuratoryjną”.

15 pedagogów, którzy w poszczególnych latach zostali wybrani Nauczycielami Roku, wystosowało zaś teraz list do posłów i senatorów w sprawie zmian w edukacji.

– W związku ze złożeniem w Sejmie ustaw dotyczących zmian w edukacji i skierowaniem ich do prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz planem szybkiego procedowania mimo protestów wielu środowisk nauczycielskich, uczniowskich i rodzicielskich, organizacji społecznych oraz samorządów, jako Nauczyciele Roku wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pomysłów – napisano w liście.

O co im chodzi? Np. o wzmocnienie roli kuratora oświaty w kwestii wyboru bądź odwołania dyrektora placówki czy wpływie na prowadzenie i przebieg zajęć dodatkowych. Dodali, że zmiany, za którymi stoi resort, są niebezpieczne. Zaapelowali o ich odrzucenie.

Narzędzie do dyscyplinowania nauczycieli

Zdaniem nauczycieli, którzy powołują się na zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka, “projektowane prawo może być dodatkowym narzędziem służącym dyscyplinowaniu dyrektorów, a nie chroniącym dobro dzieci”. 

– Zaprezentowane propozycje budzą nasze uzasadnione wątpliwości. Nie chcemy szkoły opartej na strachu. Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności i autonomii, bez których nie ma miejsca na rozwój i kreatywne działania. Nie negujemy konieczności zmian w edukacji, ale przyjmowanych w dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami procesu edukacji i poprzedzonych realnymi konsultacjami społecznymi – podkreślili pedagodzy.

Źródło: gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie