Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki zapowiada sprowadzenie 20 mln szczepionek, jego doradca tonuje nastroje. “Ja bym na tę szczepionkę tak bardzo nie liczył”

Koronawirus
Shutterstock

Mateusz Morawiecki zapowiedział sprowadzanie 20 milionów szczepionek na koronawirusa. – Ja bym na tę szczepionkę tak bardzo nie liczył – powiedział prof. Andrzej Horban.

Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że chce, aby do Polski trafiło ponad 20 milionów szczepionek na koronawirusa. Opracowanie szczepionki, mającej ponad 90-procentową skuteczność, ogłosił amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer. Według zapowiedzi firmy, w przyszłym roku gotowych może być jej 1,3 mld dawek.

– Kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia – zapowiedział premier.

Nastroje tonuje profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19. Profesor był gościem TVN24 i wypowiedział się na temat szczepionek. Słusznie zauważył, że szczepionka będzie realnie dostępna najwcześniej wiosną, a obecny przyrost zachorowań sugeruje, że… do tego czasu większość społeczeństwa przechoruje koronawirusa.

Ja bym na tę szczepionkę bardzo nie liczył. 25 tysięcy wykrytych przypadków dziennie, 125 tysięcy wszystkich to 4 mln zakażeń w miesiącu. W cztery miesiące to 16 mln zakażeń. To już jest prawie połowa społeczeństwa – powiedział prof. Horban.

Istnieje taka obawa, że szybciej przechorujemy COVID-19, niż uchronimy się od niego szczepionką. Aczkolwiek należy zrobić wszystko, by chronić ludzi wrażliwych – to pokolenie, które może zachorować i umrzeć – dodał doradca premiera.

Porf. Horban przedstawił statystykę, z której wynika, że u pacjentów powyżej 50 roku życia wzrasta śmiertelność choroby.

– 50 lat to ta granica, gdzie widać różnicę w śmiertelności. 70-80 mamy 12 procent zgonów. Powyżej 80 – 25 procent zgonów. Tych ludzi trzeba chronić – powiedział profesor.

Zapytany o możliwość wprowadzenia całkowitego lockdownu, prof. Horban odparł, że w przypadku pełnego zamknięcia, liczba chorych w ciągu miesiąca mogłaby spaść. Doradca premiera podkreśla, że problem z wydajnością służby zdrowia może zacząć się, gdy będziemy odnotowywać ponad 30 tysięcy zachorowań dziennie.

Jeżeli nie ma szczepionki, jeżeli nie ma leczenia, to jedyną metodą skuteczną jest ochrona w postaci interwencji niefarmakologicznych. Maski, dystans, trzymanie się z dala od zgromadzeń – podkreślił prof. Horban.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie