Zgodnie z przysłowiem, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ta zasada zdaje się być szczególnie żywa w polityce, gdzie osoby z pierwszych stron gazet potrafią z dnia na dzień zmienić poglądy o 180 stopni. Szczególnym przykładem takiego koniunkturalizmu okazuje się być Mateusz Morawiecki i jego stosunek do Unii Europejskiej. Dziś – zwolennik teorii o neokolonializmie gospodarczym Polski, dyktacie Niemiec, czy braku suwerenności po 1989 roku, ale jeszcze kilka lat temu premier miał zupełnie inne poglądy. Mateusz Morawiecki był im na tyle wierny, że zawarł je nawet w książce…
Poseł PO Krzysztof Brejza przypomniał opinii publicznej fragmenty podręcznika z 1999r., którego obecny premier jest współautorem. Treść publikacji zszokowałaby zapewne wielu zwolenników PiS. Mateusz Morawiecki tłumaczy w niej m.in., co powinni zrobić sędziowie, kiedy przyjmowane są ustawy niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Premier stwierdza, że:
„Polskie sądy powinny w razie kolizji norm UE i krajowych dawać pierwszeństwo stosowania normom unijnym”
https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/1040914292927877121?s=19
W innych fragmentach premier ku zdziwieniu uznaje, że podjęcie przez Polskę starań o przyjęcie do UE było decyzją suwerenną, a członkostwo w UE to wydarzenie epokowe i wyjątkowe. W takich momentach aż ciężko uwierzyć w transformację światopoglądową szefa rządu.
Jakby tego było mało, Morawiecki opisał nawet sprawę Sądu Najwyższego i pytań Trybunału Sprawiedliwości UE. Już w 1999 roku premier potwierdzał, że SN może zawiesić stosowanie niezgodnych z prawem UE przepisów.
Hipokryzja polityczna Mateusza Morawieckiego tak bije z opisanej książki po oczach, że poseł Krzysztof Brejza ogłosił na Twitterze akcję #tydzieńpremieraMorawieckiegozUE 🇵🇱🇪🇺, podczas którego będzie prezentować każdego dnia kolejne mądrości szefa rządu.
Widzimy zatem jak na dłoni, że premier nie wyznaje już żadnych zasad, ponieważ obecnie głoszone przez Mateusza Morawieckiego poglądy są niczym więcej niż stworzoną dla mediów fasadą. Czy na tym polega uczciwość dobrej zmiany?
fot. flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU