Polityka i Społeczeństwo

Michał Wawrykiewicz: Mechanizm uzależniający fundusze europejskie od przestrzegania praworządności, może zatrzymać dewastację prawa [WYWIAD]

Rządzący twierdzą, że konkluzje są wyrazem woli politycznej, a nie obowiązującym prawem. Czym są konkluzje i czy rzeczywiście, można ich nie przestrzegać?

Konkluzje z szczytu Rady Europejskiej mają rzeczywiście charakter polityczny, a nie formalny. Ten dokument nie ma istotnie takiego znaczenia, żeby można było wywodzić z niego konkretne roszczenia o charakterze prawnym.

Natomiast należy pamiętać na czym polega idea wspólnoty, idea integracji europejskiej. Polega ona na tym, że państwa członkowskie szanują siebie nawzajem i poważnie podchodzą również tych o deklaracji o charakterze nieformalnym.

Czy Pana zdaniem „zasada praworządności” spowoduje, że rządzący wstrzymają swoje tzw. reformy?

Biorąc pod uwagę, że nowy mechanizm, który uzależnia wypłatę funduszy od przestrzegania praworządności jest kolejnym narzędziem w rękach instytucji europejskich, to można powiedzieć, że rozszerza on dotychczasowe formy nacisku Unii Europejskiej na państwa, które łamią wartości europejskie. Poza procedurą z art. 7 i skargami do TSUE, mamy to nowe narzędzie. Europa po doświadczeniach ostatnich lat z Polską i Węgrami nabrała takiego przekonania, że musi znacznie lepiej chronić zapisy traktatów, a tym samym swoje podstawowe standardy, swoje DNA. Moim zdaniem wprowadzenie tego mechanizmu, może bardzo istotnie pomóc we wstrzymaniu łamania praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Jakie jeszcze narzędzia Unia, może stworzyć, żeby lepiej bronić swoich wartości?

Sądzę, że w najbliższym czasie żadne nowe mechanizmy nie powstaną, gdyż stworzenie tego mechanizmu było okupione wieloma dyskusjami, sporami i kontrowersjami. Owszem udało się wypracować taką formułę, która została zawarta w tym rozporządzeniu, która moim zdaniem w dłuższej perspektywie okaże się skuteczna i to nie tylko w odniesieniu do Polski czy Węgier, ale do wszystkich państw, które będą miały takie pokusy. Co do Pana pytania, jeżeli będą powstawały jakieś nowe mechanizmy to nie w perspektywie najbliższych lat, gdyż Europa musi najpierw przetestować to, co stworzyła i uzyskać odpowiedź czy jest to skuteczne.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie