Polityka i Społeczeństwo

Miażdżąca opinia epidemiologów dot. wyborów korespondencyjnych. “Koronawirusy mogą przetrwać na powierzchniach papierowych nawet kilka dni”

Flickr.com/Senat RP

Epidemiolodzy i lekarze chorób zakaźnych wydali opinię miażdżącą dla władzy. Według ich wiedzy zarówno wyborcy, jak członkowie komisji wyborczych oraz obsługa techniczna będą narażeni na zarażenie się wirusem i dalsze rozprzestrzenianie pandemii.

O opinię lekarzy i epidemiologów na temat ustawy wyborczej przygotowanej przez PiS wystąpił Senat. I okazuje się ona miażdżąca dla pomysłodawców kopertowych wyborów. Czytając uzasadnienie Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, poważnej instytucji, znającej temat od podszewki, trudno zrozumieć chęć przeprowadzenia głosowania w tak trudnym momencie. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo i może doprowadzić do nasilenia rozprzestrzeniania się wirusa.

– Ustawa nie przewiduje możliwości organizacji pracy zdalnej. W przypadku gdy jedna z tych osób będzie zakażona SARS-CoV-2, istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia zakażenia na pozostałe osoby. Dla zminimalizowania ryzyka przeniesienia zakażenia członkowie komisji powinni zostać poddani badaniu wymazów z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 z wykorzystaniem metod molekularnych RT PCR w czasie pozwalającym na uzyskanie wyniku tego badania przed podjęciem czynności, związanych z ich pracą w obwodowej komisji wyborczej – oceniają epidemiolodzy.

Członkowie komisji wyborczych powinni zostać też wyposażeni w specjalistyczne stroje ochronne. Muszą też wiedzieć jak je zakładać i zdejmować, gdyż błąd w tych procedurach może doprowadzić do zakażenia. Jak dalej czytamy: ze względu na utrudnioną dostępność dobrych jakościowo kombinezonów pozwalających na dłuższą pracę, rozwiązaniem alternatywnym może być nałożenie na wszystkich członków obwodowych komisji wyborczych 14 dniowej kwarantanny przed każdą turą wyborów. Niestety kwarantanna nie zabezpieczy przed innymi zagrożeniami, takimi jak choćby potencjalna zakaźność zawartości pakietu wyborczego.

Problemem są też tak zwane “pakiety wyborcze”. – Według aktualnie dostępnych danych, koronawirusy mogą przetrwać na zanieczyszczonych powierzchniach papierowych nawet przez kilka dni. W oparciu o treść art. 3, 5 i 14 ustawy można stwierdzić, że ze względów technicznych dezynfekcja pakietów wyborczych i ich zawartości może być utrudniona lub wręcz niemożliwa – czytamy w opinii specjalistów.

Źródło: dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie